Szybka i niezwykle tania analiza krwi


Szybka i niezwykle tania analiza krwi: artykuł nr 6777

2010-05-13 23:35:32 Medycyna

Analiza grupy krwi ABO (oraz Rh) stanowi jeden z bardziej podstawowych testów, jakie przeprowadzane są przez lekarzy. Brak znajomości grupy krwi pacjenta może wywołać bardzo poważne skutki uboczne podczas stosunkowo prostych, a często ratujących życie zabiegów, np. uzupełniania krwi po wypadku.

Choć trudno w to uwierzyć, istnieją na świecie miejsca gdzie dostępność urządzeń pozwalających na badanie krwi jest bardzo ograniczona.

Z myślą o tych rejonach, naukowcy z Monash University (Australia) opracowali nowy test, który pozwala na analizę podstawowych grup krwi na skrawku papieru (bez konieczności użycia energii elektrycznej).

Test utworzony jest z cienkich papierowych tasiemek, na powierzchni których nadrukowano - za pomocą zwykłej drukarki atramentowej wyposażonej w specjalnie zmodyfikowany tusz - odpowiednie przeciwciała (A,B oraz D - Rh).Nanosząc małą kroplę krwi na papierowy test należy jedynie obserwować sposób rozpływania się krwi na powierzchni. Dla przykładu, w przypadku krwi B+, kropla bez problemów będzie rozpływać się na powierzchni papierowego testu z nadrukowanym przeciwciałem A (cała tasiemka zabarwi się na czerwono), lecz pozostanie w miejscu naniesienia, na testach z antygenami B i D.

Według naukowców, przeprowadzając krzyżowo testy można z niemal 100 procentową pewnością określić, do jakiej grupy należy badana krew. Co więcej, nowy test jest bardzo tani w produkcji, a z całą pewnością będzie jeszcze tańszy, gdy rozpocznie się produkcja na skalę przemysłową. Koszt jednej analizy krwi powinien w takim wypadku nie przekroczyć równowartości kilku groszy.

Obecnie naukowcy pracują nad wykorzystaniem opracowanej techniki wytwarzania papierowych testów na potrzeby innych analiz, których mechanizm jest zbliżony do badania krwi - reakcja z przeciwciałami.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny