Inżynieria biomedyczna


Inżynieria biomedyczna: artykuł nr 5091

2007-10-08 15:20:12 Biotechnologia

Kierunek inżynierii biomedycznej ze specjalnością informatyka medyczna otwarto w tym roku akademickim na Wydziale Informatyki i Nauki o Materiałach uczelni w Sosnowcu. Inżynieria biomedyczna to połączenie wiedzy z pogranicza nauk technicznych, medycznych i biologicznych.

"Będziemy kształcili specjalistów z zakresu szeroko pojętej informatyki medycznej, która zajmuje się m.in. systemami medycyny obrazowej, medycznymi bazami danych, systemami diagnostyki medycznej, specjalistycznym oprogramowaniem, komputerowymi sieciami szpitalnymi oraz telemedycyną" - zapowiedział dziekan wydziału, prof. Zygmunt Wróbel.

Uczestniczący w inauguracji nowego kierunku prof. Ryszard Tadeusiewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie ocenił, że specjaliści np. w dziedzinie szybko rozwijającej się telemedycyny, czyli leczenia na odległość, już dziś są na rynku potrzebni, a wkrótce będą jeszcze bardziej poszukiwani. Niewykluczone, że w przyszłości konsultacje lekarskie np. przez internet staną się normą.

Absolwenci nowego kierunku będą przygotowani do pracy w szpitalach, jednostkach klinicznych, ambulatoryjnych i poradniach, czy firmach zajmujących się projektowaniem i wdrażaniem medycznych systemów informatycznych (baz danych itp.). Powinni także znaleźć zajęcie w administracji medycznej jako administratorzy szpitalnych sieci komputerowych.

Wśród wykładowców, oprócz kadry UŚ, będą także pracownicy Wydziału Farmaceutycznego i Oddziału Medycyny Laboratoryjnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Hasłem przewodnim kierunku jest "Informatyk partnerem lekarza", co symbolizuje też logo tych studiów - połączenie myszki komputerowej i stetoskopu.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z bitechnologii