Science and Art in Europe


Science and Art in Europe: artykuł nr 6778

2010-05-13 23:37:31 Ciekawostki

Science and Art in Europe to tytuł naukowej konferencji, podczas której artyści i naukowcy będą rozmawiać o globalnych wyzwaniach cywilizacyjnych: energii, ekologii i klimacie. Rozpoczęła się ona w czwartek w południe na Zamku Królewskim w Warszawie.

Konferencja, którą organizuje Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, ma na celu wspólne poszukiwanie przez jej uczestników rozwiązań problemów wynikających z ograniczonych zasobów energii, ochrony środowiska i zmian klimatycznych.

"To jest dla nas duży eksperyment. Przynajmniej intuicyjnie środowisko naukowców i artystów jest rozdzielone. Mówimy innymi językami, a mimo to mamy wiele wspólnego" - powiedział prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Maciej Żylicz. "Wkraczamy poprzez ten projekt na tereny, które pozostawały dla nas dotąd nieodkryte" - dodał.

Praca naukowca lub artysty oznacza tworzenie czegoś nowego, podczas której najważniejszym warunkiem dla obu profesji jest niezależność. "Musimy czuć, że możemy zrobić to, co chcemy" - powiedział prof. Żylicz.

Konferencja rozpoczęła się w czwartek o godz. 12.00 w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim i będzie kontynuowana w piątek w Centrum Sztuki Współczesnej Zamku Ujazdowskiego w Warszawie. W jej ramach odbędą się wykłady w języku angielskim (z symultanicznym tłumaczeniem) dotyczące m.in. ornitologii i dendrologii, fizjologii mózgu i prognozowania zasobów energetycznych dla świata.

Poza wykładami konferencja przewiduje m.in. koncerty, w tym Chóru Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego, oktetu smyczkowego Feliksa Mendelssohna, a także performance Pawła Althamera i otwarcie wystawy Mirosława Maszlanko; artysty, który w swoich pracach używa wyłącznie takich materiałów, które są zgodne z naturalnym funkcjonowaniem środowiska.

W sobotę w Kawiarni Naukowej w CSW historyk sztuki Jerzy Miziołek zaprezentuje trójwymiarowe modele sławnej Willi Laurentina Pliniusza Młodszego pod Rzymem oraz projektu Muzeum Sztuk Pięknych w Warszawie według pomysłu księcia Stanisława Kostki Potockiego z 1778 r.

Wśród zaproszonych na konferencję naukowców są m.in. prof. Peter Berthold z Instytutu Ornitologicznego Maksa Plancka, prof. Jacek Oleksyn z Instytutu Dendrologii PAN, prof. Guenter Hasinger z Instytutu Fizyki Plazmowej Maksa Plancka. Artystów reprezentować będą m.in. Paweł Althamer, Mirosław Maszlanko i Cezary Bodzianowski.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek