Szybkie i tanie badanie grupy krwi


Szybkie i tanie badanie grupy krwi: artykuł nr 6811

2010-06-09 12:52:42 Medycyna

Od ustalenia grupy krwi u ludzi zależy m.in. powodzenie transfuzji, które co roku na całym świecie ocalają życie milionów ludzi - zwracają uwagę autorzy publikacji, Gil Garnier z australijskiego Monash University i jego zespół.

Są cztery grupy krwi: A, B, AB i O. Użycie nieodpowiedniej grupy podczas transfuzji może się skończyć poważnymi powikłaniami, a nawet śmiercią. Bez znajomości grupy krwi nie można przeszczepić narządów. Znajomośc grupy krwi pozwala również wykluczyć ryzyko konfliktu serologicznego u kobiet w ciąży.

Określanie grupy krwi wymaga obecnie używania skomplikowanego sprzętu, o który trudno zwłaszcza w wielu ubogich częściach świata. Niedrogi, przenośny test mógłby rozwiązać ten problem. Prototyp takiego zestawu opracowali naukowcy z Australii. Są to paski papieru, impregnowane przeciwciałami dla różnych antygenów - cząsteczek powodujących gwałtowną odpowiedź układu odpornościowego. Antygeny te występują na powierzchni naszych czerwonych krwinek, i właśnie od nich zależy grupa krwi.

W badaniach laboratoryjnych próbek krwi pobranej od ochotników naukowcy wykazali, że kropla umieszczona na pasku zmienia jego kolor, wskazującą typ krwi. Wyniki były zgodne z wynikami uzyskanymi w badaniach tradycyjnych.

"Koszt wyprodukowania jednego takiego testu wynosi kilka pensów. To oznacza, że wynalazek może sprzyjać promocji zdrowia w krajach rozwijających się" - zauważają autorzy raportu. Test może też być użyteczny w weterynarii, do określania grupy krwi zwierząt podczas badań w terenie.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny