Liczenie szarych wielorybów


Liczenie szarych wielorybów: artykuł nr 6835

2010-06-22 00:48:30 Ekologia

Specjaliści rezerwatu Kronockiego rozpoczęli liczenie szarych wielorybów w Zalewie Olga Zatoki Kronockiej na wschodnim wybrzeżu Kamczatki - poinformowała dyrekcja rezerwatu.

Podczas letnich miesięcy w strefie tej zatrzymuje się największa populacja szarych wielorybów, żyjących u wybrzeży Kamczatki. Według ostatnich obliczeń, jest to ponad 50 tych rzadko spotykanych waleni.

Biolodzy uważają, że w tym roku olbrzymich morskich ssaków będzie jeszcze więcej. W rezerwacie podkreśla się, że liczba szarych wielorybów u wybrzeży Kamczatki zwiększa się. Wcześniej w Zalewie Olga spotykano tylko pojedyńczych przedstawicieli gatunku.

Na Kamczatce specjaliści mają unikalną możliwość badania żywych wielorybów, praktycznie poza wodą. Podczas odpływu szare giganty leżą na nadbrzeżnych płyciznach, w połowie a nawet w jednej trzeciej zanurzone w wodzie, i czekają na przypływ. Płycizny przyciągają wieloryby bogactwem pożywienia.

Szary wieloryb w przeszłości należał do głównych łowionych gatunków wielkich ssaków morskich, co spowodowało duże zmniejszenie jego liczebności. Od 1947 roku obowiązuje całkowity zakaz polowań na te zwierzęta. Na połowy szarych wielorybów zezwala się tylko rdzennym narodom Czukotki dla własnych potrzeb. Gatunek wpisany został do Czerwonej Księgi Rosji.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii