Powstaną dwa nowe rezerwaty przyrody


Powstaną dwa nowe rezerwaty przyrody: artykuł nr 894

2005-06-25 09:17:27 Ochrona środowiska

W woj. zachodniopomorskim powstaną dwa ścisłe rezerwaty przyrody. Zostaną utworzone na torfowiskach "Warnie Bagno" i "Słowińskie Błoto" w gminach Będzino i Biesiekierz oraz Darłowo.

"Są to torfowiska typu bałtyckiego, które w Europie Zachodniej i Skandynawii zostały zdegradowane. To podmokłe, niedostępne, dziewicze obszary, odizolowane lasem od siedlisk ludzkich" - mówi wojewódzki konserwator przyrody Maciej Trzeciak.

Rozporządzenia wojewody w sprawie utworzenia rezerwatów oceniała Wojewódzka Rada Ochrony Przyrody. Zdaniem Trzeciaka jej opinia będzie pozytywna i dokumenty wejdą w życie w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

"Na zabezpieczenie torfowisk województwo otrzyma 1 mln euro dotacji od Komisji Europejskiej, będą to pierwsze pieniądze na ochronę przyrody przyznane Polsce z funduszu LIFE" - dodaje konserwator.

"Warnie Bagno" zajmujące powierzchnię blisko 520 ha to jedno z największych torfowisk w Polsce. Jest porośnięte unikatową roślinnością, m.in.: rosiczkami, mszarnikiem wrzoścowym oraz wrzoścem bagiennym, stanowi również siedlisko dla wielu gatunków chronionych zwierząt.

"Słowińskie Błoto" zajmujące blisko 200 ha jest jednym z trzech najlepiej zachowanych w Polsce torfowisk typu bałtyckiego, należących do najbardziej zagrożonych ekosystemów. Rosną tam chronione rośliny: co najmniej 15 gatunków torfowców, rosiczka okrągłolistna, wełnianeczka darniowa, malina moroszka, modrzewica zwyczajna, bagno zwyczajne i widłak jałowcowaty.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ochrony środowiska