Powrót "króla puszczy"


Powrót "króla puszczy": artykuł nr 177

2004-12-14 20:23:21 Ochrona środowiska

Pięć żubrów, które od lipca tego roku przechodziły aklimatyzację w specjalnie przygotowanej zagrodzie, zostały wypuszczone na wolność w okolicy zalewu Starina w Parku Narodowym "Połoniny" na Słowacji. Dzięki polsko-słowackiej współpracy, "król puszczy" wrócił na południowe stoki Karpat.

Przyrodnicy musieli czekać na to wydarzenie prawie dwa stulecia. W 1810 roku w Transylwanii (dzisiejsza Rumunia) odłowiono ostatniego żyjącego na wolności żubra i umieszczono w zoo w Wiedniu. Żubry wypuszczone na wolność po słowackiej stronie Karpat przywieziono z ogrodów zoologicznych w Holandii, Szwajcarii i Włoszech.

- Trzem osobnikom założono obroże z nadajnikami telemetrycznymi, które pozwalają obserwować "króla puszczy" przez trzy lata - mówi Edward Marszałek z RDLP w Krośnie.

- Chcemy doprowadzić do utworzenia stabilnej populacji żubra na południowej stronie Karpat. W przyszłym roku planujemy wpuścić do słowackich lasów jeszcze 4-5 osobników - twierdzi natomiast doc. dr hab. Kajetan Perzanowski, kierownik Stacji Badawczej Fauny Karpat PAN w Ustrzykach, koordynator projektu. (BH)

Źródło: Dziennik Polski

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ochrony środowiska