MENiS za rekrutacją na studia we wrześniu


MENiS za rekrutacją na studia we wrześniu: artykuł nr 1030

2005-07-27 12:44:51 Szkoła

Wiceminister edukacji Anna Radziwiłł zapowiedziała, że Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu będzie namawiał rektorów i senaty wyższych uczelni do przesunięcia rekrutacji na wyższe uczelnie na wrzesień.

We wtorek ministerstwo przedstawiło sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży informację o przebiegu nowej matury.

W tej chwili analizujemy wyniki i próbujemy wyciągać pierwsze wnioski. Na razie ostrożne – powiedziała Radziwiłł. Dodała, że ministerstwo będzie próbowało namówić rektorów oraz senaty uczelni państwowych i prywatnych, by przesunęli termin rekrutacji z lipca na wrzesień. To umożliwiłoby przesunięcia w kalendarzu nowej matury – powiedziała minister.

MENiS chce, by w przyszłym roku matura rozpoczynała się w maju, a nie - tak jak w tym roku - w kwietniu. Ministerstwo rozważa także, czy należy utrzymać dwie sesje egzaminacyjne (wiosenną i zimową) Rekrutacja na studia jest raz w roku, więc nie bardzo wiadomo, co zyskują maturzyści poprawiając egzamin w styczniu – powiedziała.

Rozważa się także zmiany w organizacji egzaminu, np. przeprowadzanie egzaminu z mało popularnych przedmiotów nie w każdej szkole, lecz w kilku miejscach w Polsce.

Nowa matura rozpoczęła się w tym roku 18 kwietnia od egzaminów ustnych. Uczniowie musieli obowiązkowo zdać język polski i obcy. Od 4 do 31 maja maturzyści zdawali egzaminy pisemne, a na nich obowiązkowo: język polski, obcy i wybrany przedmiot. Do nowej matury przystąpiło 317 tys. uczniów, zdało 86,5 proc.

Źródło: PAP

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z szkół