Nielegalny przewóz zwierząt i roślin grozi więzieniem!


Nielegalny przewóz zwierząt i roślin grozi więzieniem!: artykuł nr 1077

2005-08-12 11:42:32 Ekologia

Egzotyczne motyle, wyroby ze skóry krokodyla lub afrykańskich kotów, kość słoniowa, koralowce - tego lepiej nie przywozić do Polski z wakacji, bo .... można trafić do więzienia! - ostrzega organizacja ekologiczna WWF. Kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat - na mocy przepisów obowiązujących od maja 2004 roku -czeka osoby, które bez odpowiednich dokumentów wwozić będą do Polski zagrożone wyginięciem zwierzęta, rośliny lub przedmioty z nich wykonane - informuje WWF.

Do 12 izb celnych w Polsce trafiły już specjalne wydania magazynu WWF "Żyjąca Planeta" oraz plakat "Pamiątka na długie lata", zawierające szczegółowe informacje o tym, jakich pamiątek należy wystrzegać się podczas wakacyjnych podróży. Gazeta i plakat pojawią się też na wszystkich lotniskach, przejściach granicznych i w portach morskich na terenie kraju - podaje WWF.

Organizacja podejmuje walkę z nielegalnym handlem rzadkimi roślinami i zwierzętami, stanowiącym "gigantyczny przemytniczy biznes, który na całym świecie prowadzi do wymierania coraz większej liczby gatunków".

"Co roku w walizkach Polaków wracających z zagranicznych wojaży, celnicy znajdują wyroby wykonane z okazów ginących gatunków roślin i zwierząt" - alarmuje WWF. Tylko w 2003 roku polskie służby celne udaremniły wwóz do naszego kraju 648 tego rodzaju przedmiotów, w tym 110 pamiątek z kości słoniowej, 126 korali, 108 preparowanych skorpionów i 103 muszle.

"O ile do niedawna za przywiezienie takiej egzotycznej pamiątki groziła konfiskata nielegalnego towaru i kara pieniężna, od maja 2004 roku taka z pozoru niewinna przygoda może zakończyć się nawet więzieniem!" - ostrzega WWF.

Więcej informacji na temat tej akcji WWF na stronie www.wwf.pl/turysci.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii