Bociany szykują się do odlotu


Bociany szykują się do odlotu: artykuł nr 1105

2005-08-18 14:04:29 Zoologia

Pierwsze w tym roku sejmiki bocianów, to zapowiedź rychłego odlotu ptaków na zimowiska - czytamy w Głosie Szczecińskim.

Przysłowie ludowe mówi, że pierwsze z nich odlatują na świętego Bartłomieja, którego w tym roku przypada 24 sierpnia. Zdaniem ornitologów, część zachodniopomorskich bocianów pozostanie u nas trochę dłużej, gdyż ze względu na spóźnioną i chłodną wiosnę wydłużył się ich okres lęgowy - podaje dziennik.

W drodze do Afryki ptaki pokonają codziennie około pół tysiąca, a docelowo ponad 7 tys. kilometrów. Bociany gniazdujące na Pomorzu Zachodnim polecą przez cieśninę Bosfor, Turcję, wschodnie wybrzeże Morza Śródziemnego, dolinę Jordanu, półwysep Synajski do doliny Nilu i środkowej Afryki. Część z nich pozostanie tam na całą zimę, część podąży dalej na południe.

Jak informuje gazeta, w lutym nasze boćki zaczną się zbierać do powrotu. Pierwsze dotrą do Polski w drugiej połowie marca.

"Przelot bocianów jest zwykle o 2-3 tygodnie dłuższy niż ich wiosenny przylot" - tłumaczy profesor ornitolog Zygmunt Pielowski.

"Ptaki nie śpieszą się tak jak wiosenną porą. Urządzają sobie dłuższe przestoje, oczekują na korzystne dla nich prądy powietrzne i wypatrują miejsc, w których mogą znaleźć dużo pokarmu" - mówi "Głosowi Szczecińskiemu" ornitolog.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii