Twórca LSD kończy 100 lat


Twórca LSD kończy 100 lat: artykuł nr 1784

2006-01-11 00:23:47 Ciekawostki

Szwajcarski chemik Albert Hofmann, twórca jednego z najsilniejszych środków halucynogennych - LSD, popularnego w ruchu hipisowskim lat 60., ukończy, w środę 11 stycznia, 100 lat. Badacz cieszy się dobrym zdrowiem i w najbliższym czasie planuje wziąć udział w konferencji naukowej na temat środków halucynogennych - podaje agencja AP. Hofmann, który zsyntetyzował LSD w 1938 roku, spodziewał się, że jego wynalazek będzie pomocny w psychiatrii, szczególnie w rozpoznawaniu schizofrenii.

Nadal broni używania w celach medycznych substancji, która po okresie stosowania jej w psychiatrii, została w latach 60. zakazana.

Wcześniej LSD, ze względu na barwność i intensywność wywoływanych wizji, zyskał ogromną popularność w ruchu hipisowskim. Miał również zainspirować jedną z piosenek grupy The Beatles - "Lucy in the Sky with Diamonds", uznawanej za opis narkotykowej "podróży" po jego zażyciu.

Jednak przypadki samobójstw, morderstw i trwałych uszkodzeń psychiki pod wpływem wynalazku Hofmanna spowodowały, że niedoszły lek został zdelegalizowany.

LSD-25, dietyloamid kwasu d-lizergowego, jest alkaloidem o silnym działaniu narkotycznym. Dawki 20–30 gramów wywołują u ludzi barwne halucynacje, uczucie strachu, depersonalizację i zaburzenia motoryczne. LWS

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek