Atak meduz gigantów na Japonię


Atak meduz gigantów na Japonię: artykuł nr 1843

2006-01-23 13:40:39 Zoologia

Przybrzeżne wody Japonii przeżywają inwazję ogromnych toksycznych meduz, osiągających wagę nawet 200 kilogramów - podaje agencja Reuters. Naukowcy nie potrafią wytłumaczyć pochodzenia gigantycznych bezkręgowców, najbardziej traci zaś na tym japońskie rybołówstwo.
Niezliczone ilości meduz Stomolophus nomurai, zwanych w języku japońskim Echizen kurage, pojawiły się u japońskich wybrzeży w lipcu 2005 r.

Skutki inwazji są najbardziej dotkliwe dla japońskich rybaków, których połowy drastycznie się zmniejszyły.

Meduzy dostające się do ich sieci trują i zgniatają swymi ciałami ryby. Gatunek ten może bowiem osiągać nawet 2 metry średnicy i ważyć do 200 kilogramów. Mimo imponujących rozmiarów, meduzy nie są aż tak toksyczne, aby stanowić poważne zagrożenie dla ludzi.

Przyczyny i źrodło plagi meduz w Morzu Japońskim wciąż pozostaje dla naukowców zagadką - mówi Hitoshi Iizumi z Instytutu Badawczego Seikai zajmującego się rybołówstwem. Naukowcy sugerują, że mogły one przedostać się na wody japońskie wraz z prądami morskimi z wód chińskich lub południowokoreańskich.

Podobne inwazje miały ostatnio miejsce w latach 2002 i 2003, wcześniej zaś aż w roku 1958. Badacze podejrzewają, że przyczyną nasilenia się problemu może być globalne ocieplenie klimatu.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii