Rybka mała czy najmniejsza?


Rybka mała czy najmniejsza?: artykuł nr 1878

2006-02-03 18:45:36 Zoologia

Wśród naukowców trwa dyskusja o tym, którą z niedawno odkrytych ryb wyjątkowo niewielkich rozmiarów można uznać za najmniejszą na świecie - czytamy w tygodniku "New Scientist". "Konkurują" ze sobą odkrycia amerykańskich i brytyjskich naukowców. O miano najmniejszej ryby (a także kręgowca) na świecie rywalizują dwie kandydatki: Paedocypris progenetica - maleńka ryba znaleziona niedawno na Sumatrze oraz rybka Photocorynus spiniceps z Filipin. Pierwszą odkryli naukowcy z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Drugie odkrycie to zasługa Amerykanów.

Spór toczy się o wielkość nowoodkrytych ryb. Dorosłe osobniki "brytyjskiej" ryby, którą okrzyknięto w styczniu najmniejszą rybą świata, osiągają 7,9 milimetra długości.

Biolog Ted Pietsch z University of Washington w Seattle twierdzi jednak, że w 2005 roku odkrył jeszcze mniejszą rybę - żabnicę o długości co najwyżej 6,2 mm. Swe badania opisał we wrześniu 2005 na łamach "Ichthyological Research".

Obu tych ryb nie można porównywać - ripostują Brytyjczycy. Odkryty przez nich na Sumatrze gatunek to całkowicie samodzielnie żyjące ryby, samce "rywali" - ryb Photocorynus spiniceps są zaś maleńkimi pasożytami, które całe życie spędzają przyczepione do swych dużo większych partnerek (46-milimetrowych). Prawie cały organizm tych rybek stanowią zaś narządy płciowe, trudno więc je porównać do pozostałych ryb.

Amerykanie podkreślają, że "ich" ryba posiada szczątkowy kręgosłup, może więc być uznana za "pełnoprawnego" kręgowca.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii