USA i ONZ bez kompromisu w sprawie emisji CO2


USA i ONZ bez kompromisu w sprawie emisji CO2: artykuł nr 189

2004-12-20 11:16:31 Ochrona środowiska

USA nie chcą ograniczyć emisji gazów cieplarnianych. Konferencja ONZ w tej sprawie nie zakończyła się oczekiwanym porozumieniem ze Stanami Zjednoczonymi. Jedyne, co udało się osiągnąć, to obietnica wznowienia rozmów w maju przyszłego roku. Będą one dotyczyć możliwości ograniczenia emisji gazów cieplarnianych po wygaśnięciu porozumienia z Kioto w 2012 roku.

Protokół z Kioto narzuca na kraje uprzemysłowione, które są jego sygnatariuszami, ograniczenie do 2012 roku emisji gazów cieplarnianych, szczególnie dwutlenku węgla, o 5,2 procent w porównaniu z rokiem 1990.

Stany Zjednoczone, będące źródłem emisji 23 procent gazów cieplarnianych na świecie, nie podpisały protokołu z Kioto. Nie chcą też prowadzić rozmów dotyczących sytuacji po 2012 roku. Jednakże wszelkie porozumienia w tej sprawie nie będą miały praktycznego znaczenia bez ich udziału.

Naukowcy apelują, że tylko ograniczenia sięgające 60 procent mogą ocalić środowisko przed katastrofą. Niezadowoleni z postawy rządu Stanów Zjednoczonych są amerykańscy ekolodzy.

IAR, pi, gazeta.pl, 18.12.2004 r.

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ochrony środowiska