Czas ptasiego śpiewu


Czas ptasiego śpiewu: artykuł nr 552

2005-04-15 15:25:52 Ciekawostki

- Nadchodzi okres wielkich zmian - zapowiada Zdzisław Nosewicz, emerytowany nadleśniczy z Kartuz. - Troszkę później niż zazwyczaj, ale to nic złego.

Po prostu śnieg leżał zbyt długo. Ale teraz na szczęście wszystko zaczyna budzić się do życia. Najgłośniejsze są oczywiście ptaki, fruwają, ćwierkają, wiją gniazdka.

Do porodów przygotowują się dziki, sarny i jelenie. Ich małe pojawią się w ciągu 10 dni. Pojawiły się już małe zające. Spod ściółki i zakamarków drzew powolutku zaczynają wychodzić owady. Zwierzęta zajadają się pączkami drzew. Ptaki, te które miały przylecieć, już prawie wszystkie przyleciały. Ostatnie jak zwykle były bociany, teraz jeszcze kilka bocianich gniazd jest pustych. Najgłośniej jest tuż przed wschodem słońca, wtedy panuje ptasi harmider. Kto tylko ma okazję, niech przyjeżdża do kaszubskich lasów. Teraz wiosną dzieje się najwięcej, bo potem latem już wszystko będzie zdecydowanie bardziej ciche. Ten podniesiony ptasi ton wskazuje na to, że wszystko u nich układa się pomyślnie.

Źródło: www.Gazeta.pl / www.LasyPolskie.pl

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek