Nowe Centrum Edukacji Ekologicznej w Gołuchowie


Nowe Centrum Edukacji Ekologicznej w Gołuchowie: artykuł nr 2004

2006-02-24 21:27:12 Leśnictwo

Nowoczesne Centrum Edukacji Ekologicznej, z ponad 40 miejscami noclegowymi, powstaje na terenie XIX-wiecznego obiektu gospodarczego Działyńskich w Gołuchowie (Wielkopolska). Obiekt należy do miejscowego Ośrodka Kultury Leśnej (OKL). Prace zakończą się w październiku, pochłoną 3 mln zł - informuje dyrektor OKL, Benedykt Roźmiarek. Adaptację starej obory finansują Lasy Państwowe i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

OKL wzbogacił się o podobny obiekt pod koniec ubiegłego roku. Oddano wtedy do użytku budynek dawnej owczarni z 1849 r., w którym na powierzchni 1100 m kw umieszczono m.in. Muzeum Techniki Leśnej. Prace kosztujące 1,7 mln zł sfinansowała Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych.

Pierwszym z trzech obiektów gospodarczych Działyńskich była powozownia, którą oddano do użytku sześć lat temu. Ma powierzchnię 1000 m kw. Odbywają się tutaj przede wszystkim wystawy, seminaria, koncerty.

OKL należy do Lasów Państwowych. Posiada jedyne w kraju Muzeum Leśnictwa i jeden z największych parków dendrologicznych w Europie (156 ha powierzchni). W XIX wieku znajdowało się tutaj około 1500 taksonów drzew i krzewów, teraz jest ich około 600. Do OKL należy też zagroda żubrów, koników polskich, dzików i danieli.

Perłą miejscowego parku jest należący do poznańskiego oddziału Muzeum Narodowego XVI-wieczny zamek Czartoryskich. Jego architektura nawiązuje do francuskich zamków znad Loary.

Centrum Edukacji Ekologicznej będzie przeznaczone głównie dla młodzieży szkolnej i nauczycieli przedmiotów przyrodniczych, a także dla uczestników programu Leśne Kompleksy Promocyjne. Zostanie wyposażone w nowoczesny sprzęt komputerowy oraz audiowizualny.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Andrzej Zakrzewski

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa