Czarodziejskie Drzewo dla RDLP w Krakowie


Czarodziejskie Drzewo dla RDLP w Krakowie: artykuł nr 5918

2008-10-14 22:03:57 Leśnictwo

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie i Powiatowe Centrum Ekologiczne Starostwa Powiatowego w Limanowej zostały uhonorowane nagrodami „Czarodziejskiego Drzewa”, za posadzenie 768 drzew podczas ubiegłorocznych obchodów „Święta Drzewa”, zorganizowanych przez Klub Gaja. Tegoroczne świętowanie w Małopolsce zaowocowało tysiącem nowych drzew.

Święto drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja realizowanym od 2003 roku. Jest to ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew, która odbywa się każdego roku, w dniu 10 października. Towarzyszy jej program edukacji ekologicznej mający na celu uświadamianie zachodzących, niekorzystnych zmian klimatycznych i ogromnego wpływu drzew i lasów na ich ograniczenie.

Drzewa dla Limanowej

W ubiegłym roku na terenie Nadleśnictwa Limanowa i pod opieką limanowskich leśników w wielkim sadzeniu drzew wzięło udział ponad 1200 dzieci. W akcję zaangażowały się 24 placówki oświatowe, posadzono wówczas 768 nowych drzew. Za tę pracę i współpracę „Czarodziejskim Drzewem” zostały nagrodzone Starostwo Powiatowe w Limanowej i RDLP w Krakowie. Czarodziejskie Drzewko-nagrodę dla małopolskich leśników odebrał w piątek, 10 października w Warszawie Marcin Polak, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych RDLP w Krakowie.

Drzewka Pokoju

Tegoroczne świętowanie w Limanowej było równie pracowite i zaowocowało posadzeniem tysiąca nowych drzew.

Dołki dla nowych drzewek kopało blisko 1800 uczniów z 34 placówek. 15 sadzonkom nadano rolę szczególną. – To Drzewka Pokoju, które zostały posadzone przed piętnastoma palcówkami oświatowymi Powiatu Limanowskiego i  oddane w opiekę młodzieży. Zostały wyhodowane z nasion świerka istebniańskiego, poświęconych przez papieża Benedykta XVI podczas Mszy św. sprawowanej podczas pielgrzymki do Polski na Placu J. Piłsudskiego  w Warszawie – mówi Jan Legutko, nadleśniczy Nadleśnictwa Limanowa.

Współpraca w Starym Sączu

Drzewka sadzono także w Nadleśnictwach: Stary Sącz i Krzeszowice, które również współpracują z Klubem Gaja. Leśniczy Kazimierz Chochliński sadził drzewka z młodzieżą Gimnazjum w Tęgoborzy, podleśniczy Stanisław Kurzeja z uczniami Szkoły Podstawowej w Januszowej, a Rafał Tokarz Specjalista SL Nadleśnictwa – ze Szkołą Podstawową w Januszowej i Zespołem Szkół Zawodowych w Starym Sączu. Sadzeniu drzew towarzyszyły również przygotowane wcześniej prelekcje i pogadanki  uzupełniające wiedzę z zakresu roli drzew i lasów oraz jego produktów w życiu człowieka.

- Święto drzewa w tym roku jest wyjątkowe, gdyż wpisuje się w cykl imprez, które przygotowują pracowników Nadleśnictwa oraz lokalne społeczeństwo do wspólnego świętowania  Europejskiego Tygodnia Leśnego  – powiedział Nadleśniczy Paweł Szczygieł.

Sosna Taborska na ślubowanie

30 drzewek posadzili z leśnikami uczniowie koło Szkoły Podstawowej im. II Armii Wojska Polskiego w Zabierzowie, przy ulicy szkolnej 50. Szkoła dostała także sadzonkę Sosny Taborskiej wyhodowanej z nasion poświęconych przez Papieża Benedykta XVI. Sadzonka zostanie posadzona z okazji uroczystego ślubowania pierwszoklasistów.

250 sadzonek posadzili uczniowie pierwszej klasy o profilu biologiczno-chemicznym Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Krzeszowicach. Młode sadzonki wypełniły pusta przestrzeń powstałą po wichurze.

Zdzisława Kot-Malinowska
Rzecznik prasowy
RDLP w Krakowie

 

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa