Czaszka rzadkiego żółwia w paczce Malezji


Czaszka rzadkiego żółwia w paczce Malezji: artykuł nr 232

2005-01-10 14:56:07 Ciekawostki

Czaszkę rzadkiego, chronionego żółwia morskiego, Caretta caretta, znaleźli celnicy w przesyłce pocztowej, która trafiła do oddziału w urzędzie pocztowym na warszawskim Służewcu Przemysłowym. Paczka została nadana w Malezji, a trafić miała do Małopolski.

Czaszka żółwia ma 25 cm długości, co świadczy o tym, że pochodziła z dużego okazu. Zapakowana była w gazety. Nadawca deklarował, że w paczce znajdują się "pamiątki".

Za wywóz lub wwożenie do Polski m.in. czaszek, kłów, skór i pancerzy zwierząt chronionych grozi do pięciu lat więzienia. Często Polacy wyjeżdżający za granicę nie zdają sobie z tego sprawy i kupują, a później próbują wwieźć do Polski wyroby z kości słoniowej, skór węży czy krokodyli.

Żółwie Caretta caretta osiągają długość ok. 1,2 m, ważą przeciętnie 100 kg, ale zdarzają się okazy o wadze nawet do 450 kg. Samica składa jaja na lądzie.

Żółwie te jako jedyne rozmnażają się m.in. na wybrzeżach Morza Śródziemnego. Żywią się meduzami, mięczakami i skorupiakami. Określane są jako "gatunek ginący" i objęte są ścisłą ochroną. PRU

Dzięki uprzejmości: Nauka w Polsce PAP
www.naukawpolsce.pap.pl
10 stycznia 2005

reo

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek