Przyrodnicy rozpoczynają liczenie nietoperzy


Przyrodnicy rozpoczynają liczenie nietoperzy: artykuł nr 231

2005-01-10 14:50:55 Ochrona środowiska

Dolnośląscy przyrodnicy rozpoczynają liczenie nietoperzy. W Sudetach obserwuje się duże skupiska tych zwierząt, ponieważ w występujących tu jaskiniach znajdują one doskonałe warunki do zimowania - mówi legnicki przyrodnik Andrzej Ruszlewicz.

Nietoperze zapadają na zimę w hibernację - stan, który pozwala im przeczekać czas, gdy nie ma pokarmu i temperatury są dla nich zbyt niskie. Na ten okres znajdują miejsca, gdzie temperatura wynosi około 0 st. Celsjusza, nie ma przeciągów, a jednocześnie nie jest zbyt sucho. Tam zapadają w sen, który trwa do wiosny.

"Bez zakłócania ich spokoju doświadczone osoby mogą teraz policzyć osobniki oraz odnotować stare i zarejestrować nowe miejsca ich zimowania" - zaznacza Ruszlewicz.

Rozpoczęta w sobotę akcja prowadzona jest w całych Sudetach, zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie.

"Grupę, z którą współpracuję, interesują przede wszystkim jaskinie wapienne koło Wojcieszowa. Sprawdzimy także inne miejsca należące do ulubionych zimowisk gacków, na przykład opuszczone pałace lub bunkry, na przykład koło Przemkowa"- dodaje przyrodnik.

Jak wspomina, w jaskiniach k. Wojcieszowa można doliczyć się 10 gatunków nietoperzy, w tym tak rzadkiego, jak gacek łydkowłosy.

W całych Sudetach występuje ok. 15 gatunków nietoperzy. Wszystkie te zwierzęta są pod ochroną.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Mirosława Szczecińska
www.naukawpolsce.pap.pl  

10 stycznia 2005

reo

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ochrony środowiska