Wypuszczono na wolność pandę wychowaną w niewoli


Wypuszczono na wolność pandę wychowaną w niewoli: artykuł nr 2362

2006-04-28 13:55:02 Ekologia

W Chinach po raz pierwszy wypuszczono na wolność pandę wychowaną w niewoli - poinformowała w piątek 28 kwietnia chińska agencja Xinhua. Xiang Xiang, bo tak wabi się ta 4-letnia panda, dorastała w ośrodku badawczym przeznaczonym dla tych zwierząt w prowincji Sichuan i w piątek została wypuszczona do pobliskich lasów. Według źródeł rządowych to pierwszy raz w historii Chin, kiedy panda, wychowana w zamknięciu, została wypuszczona do naturalnego środowiska tych zwierząt. Xiang Xiang ma specjalne urządzenie przypięte do obroży, umożliwiające naukowcom tropienie jego położenia i zachowań.

80-kilogramowy i ponadmetrowej wysokości niedźwiedź został wybrany ze względu na swoją tężyznę i dobry stan zdrowia.

Podczas pobytu w ośrodku Wolong nauczył się, jak zbudować legowisko i jak znaleźć pożywienie. Według ekspertów, umie znaczyć swoje terytorium; rozwinął również zdolności obronne jak ryk, czy gryzienie.

Treningi pandy zaczęto w 2003 roku, najpierw na obszarze 20 tys. metrów kwadratowych, później przeniesiono ją do dziesięć razy większego rezerwatu, który miał przysposobić ją do życia w naturalnym środowisku.

Dyrektor ośrodka Wolong Zhang Hemin powiedział, że zwierzę wypuszczono pod koniec kwietnia, ponieważ w tym właśnie okresie zaczyna kiełkować jego ulubiony przysmak - pędy bambusa - które z pewnością ułatwią mu przetrwanie w dzikiej naturze.

W górach w środkowych Chinach żyje obecnie około 1600 dzikich pand. Jest to jedyne miejsce na świecie, gdzie można w środowisku naturalnym znaleźć przedstawicieli tego gatunku. W niewoli żyje ponad 180 sztuk tych zwierząt.

Zagrożeniem dla pand jest głównie kłusownictwo i niski przyrost naturalny. Osobniki żeńskie tego gatunku w naturalnym środowisku swoje młode wydają na świat raz na dwa, a nawet trzy lata.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii