Ptasia grypa nad Jeziorskiem


Ptasia grypa nad Jeziorskiem: artykuł nr 2437

2006-05-09 10:29:23 Medycyna

Pierwszy w województwie łódzkim przypadek ptasiej grypy wykryto u łabędzia w powiecie sieradzkim. Martwy ptak został znaleziony obok mostu na Warcie, która wpływa tu do zbiornika Jeziorsko. Państwowy Instytyt Weterynarii w Puławach potwierdził już obecność wirusa H5 u łabędzia.

Nie wiadomo jeszcze, czy ptak był również zakażony wirusem N1, groźnym dla ludzi.

Najbliższa okolica została uznana za teren zapowietrzony. W promieniu 50 metrów od miejsca znalezienia łabędzia nikt nie ma prawa przebywać - to tzw. strefa zero, której pilnują policjanci. Okolicę patrolują też straże rybacka i pożarna. Strażacy sprowadzili poduszkowiec, a policja helikopter.

Do strefy zero oraz kolejnej, o promieniu 10 kilometrów, nie wolno wwozić ani wywozić z niej żadnego ptactwa, zabroniony jest handel drobiem oraz polowania na ptaki. Na moście w Warcie ułożono maty dezynfekujące, które wkrótce znajdą się także w pobliskich gospodarstwach hodujących drób.

Rozporządzenie wojewody łódzkiego w sprawie zagrożenia ptasią grypą ma obowiązywać 30 dni, o ile nie zostaną wykryte kolejne ogniska choroby.

Źródło: Dziennik Łódzki

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny