Dni Róż w Ogrodzie Botanicznym


Dni Róż w Ogrodzie Botanicznym: artykuł nr 2757

2006-06-16 20:10:31 Botanika

Róże towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów. Królową Kwiatów sadzono od tysiącleci w ogrodach monarchów, przy świątyniach i domach wszystkich rozwijających się kultur. Mają stałe miejsce w literaturze, sztuce, architekturze, medycynie, wierzeniach i legendach. Na wycieczkę po kolekcji ponad 400 odmian róż kwitnących od maja do późnej jesieni zaprasza w dniach 25 i 26 czerwca Ogród Botaniczny PAN w Powsinie. W niedzielę 25 czerwca zwiedzających będzie oprowadzał przewodnik.

Ozdobą parków są nie tylko kwiaty, ale pędy, kolce, owoce i przebarwiające się kolorowo jesienią liście. Uprawiane przez naszych przodków róże zwracają na siebie uwagę silnym zapachem i szczególnym kształtem kwiatu.

Wśród rosnących w powsińskiej kolekcji ponad 70 dziś już raczej nie sadzonych starych odmian, na uwagę zasługują np.‘Shailer’s White Moss’ z oryginalnie omszonymi kielichami śnieżnobiałych kwiatów, ‘Persian Yellow’ – jedna z nielicznych najstarszych odmian o żółtych kwiatach, ‘Cardinal de Richelieu’ – która ma fiołkowe kwiaty, najciemniejsze w okresie jej pojawienia się. Odmiany z XIX i początku XX wieku to róże burbońskie – pstrokata ‘Variegata di Bologna’, pnąca ‘Zéphirine Drouhin’, portlandzkie – ‘Jacques Cartier’, remontanty – ‘Frau Karl Drushki’ i ‘Victor Verdier’. Cennymi różami parkowymi są powstałe w latach 70. dwudziestego wieku róże angielskie, np. ‘Graham Thomas’, ‘Abraham Darby’, ‘Mary Rose’ o kwiatach w kształcie starych róż o pokroju swobodnym.

Ujrzymy też ponad 40 odmian róż czepnych o różnym pochodzeniu, wśród nich kwitnącą w końcu czerwca ‘Veilchenblau’ o rzadkiej fiołkowej barwie płatków w uroczym kształcie serduszka.

W kolekcji znajduje się ponad 80 odmian róż wielkokwiatowych w szerokiej skali kolorów, o różnym kształcie pąków, kwiatów, często pachnących. Wśród nich są odmiany tzw. niebieskie, w rzeczywistości raczej o odcieniu fioletowolila np. delikatna ’Mainzer Fastnacht’, tzw. czarne, czyli o odcieniu bardzo ciemnoczerwonym, a o prawie zupełnie czarnych pąkach np. silnie pachnące ‘Papa Meilland’ i ‘Erotika’.

Róże rabatowe i miniaturowe zachwycą nas bogatą kolorystyką i różnorodnością form kwiatów: od śnieżnobiałych, przez złotożółte, brzoskwiniowe, pomarańczowe, różowe, koralowe, amarantowe, fioletowe, po niezliczone odcienie czerwieni.

Wyodrębnione jako grupa róż dopiero w latach 70. dwudziestego wieku róże okrywowe, charakteryzujące się obfitym, długim kwitnieniem, wysoką odpornością na mróz, choroby i szkodniki, nie wymagają wielu prac pielęgnacyjnych. Kolekcja gromadzi odmiany hodowli polskiej m.in. ‘Kopernik’, ‘Prof. Kownas’, ‘Polina’, ‘Ashamed Fairy’, ‘Mercury 2000’.

W niedzielę 25 czerwca melomani wysłuchają w powsińskim ogrodzie na tarasie zabytkowego dworku Fangorów koncertu muzyki klasycznej w ramach Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego „Floralia Muzyczne - Muzyka w Kwiatach”. W wykonaniu Piotra Kędzierskiego goście usłyszą utwory Fryderyka Chopina i Ludwiga van Beethovena.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki