Podkarpackie bociany odlatują do Afryki


Podkarpackie bociany odlatują do Afryki: artykuł nr 3183

2006-08-24 14:50:51 Zoologia

Większość gniazdujących na Podkarpaciu bocianów odlatuje do krajów zimowania w środkowej i południowej Afryce. Te, które lecą najdalej na południe, pokonają ponad 9 tysięcy kilometrów. Bociany przed odlotem zbierały się na tradycyjnych sejmikach. Na Podkarpaciu co roku odbywa się co najmniej kilkanaście sejmików" - mówi ornitolog Marian Stój. Bociany powrócą do Polski w przyszłym roku, po 20 marca.

"Lecąc do Afryki, ptaki pokonują każdego dnia od 100 do 200 kilometrów. Polskie bociany lecą nad Bosforem, przelatują nad Bliskim Wschodem i Izraelem, dalej wzdłuż Nilu i kończą swoją wędrówkę na południu Afryki, gdzie docierają w listopadzie"-przypomina Stój. "Bociany europejskie żyjące na zachód od Łaby lecą do Afryki nad Gibraltarem" - dodaje.

W Afryce ptaki żyją w stadach. W podróż powrotną wyruszą na początku lutego. Powrót bocianów trwa znacznie krócej niż przelot do Afryki - niespełna 6 tygodni. "Powodem pośpiechu jest chęć jak najszybszego dotarcia do gniazda" - zauważa Stój.

W Polsce żyje 40 - 50 tys. par bocianów. Gniazdujące również na Podkarpaciu bociany czarne do miejsc zimowania udadzą się dopiero w drugiej połowie września.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii