Ogrzewanie Marsa


Ogrzewanie Marsa: artykuł nr 319

2005-02-07 23:14:09 Ciekawostki

Wprowadzenie gazów cieplarnianych do atmosfery Marsa może przyczynić się do zaistnienia tam życia – informuje pismo "Journal of Geophysical Research – Planets".

Naukowcy sugerują, że sztuczne wzbudzenie procesu ocieplenia na Czerwonej Planecie może być – w przyszłości – najlepszym sposobem na jej ogrzanie i przekształcenie w możliwy do zasiedlenia świat. Naukowców zainteresowała absorpcja energii cieplnej i to, co może się stać z temperaturą na powierzchni Marsa, gdyby człowiek wprowadził tam gazy cieplarniane na tyle silne, aby stopił się lód.

Problemem tym zajęła się Margarita Marinova z NASA Ames Research Center i jej współpracownicy. Sugerują oni, że te same rodzaje oddziaływań atmosferycznych, jakie doprowadziły do zmian temperatur na powierzchni Ziemi, można wykorzystać także na Marsie, aby stworzyć kolejne, biologicznie "gościnne" środowisko w Układzie Słonecznym.

– "Ożywienie" Marsa i badanie rozwoju tamtejszego życia pomogłoby nam zrozumieć ewolucję, zdolność życia do adaptacji i do przenikania w inne części wszechświata – twierdzi Marinova.

Taki proces trwałby wieki, a nawet tysiąclecia. Ponieważ jednak na Marsie istnieją surowce, z których można uzyskać gazy cieplarniane, niewykluczone, że astronauci mogliby wyprodukować je w czasie załogowej misji na tę planetę – ocenili naukowcy.

Źródło: TVP

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek