Śmiertelnie groźny radon


Śmiertelnie groźny radon: artykuł nr 3317

2006-09-14 10:31:40 Medycyna

Radon, radioaktywny gaz wydobywający się z granitu, zabija we Francji blisko trzy tysiące osób rocznie – alarmują tamtejsi naukowcy. Bezbarwny i bezwonny gaz powoduje m.in. choroby nowotworowe. Ludzi atakuje najczęściej w ich domach. Radon dostaje się do mieszkań głównie przez nieszczelne podłogi. Wydzielany jest bowiem – w sposób naturalny – przez glebę, pod którą znajduje się warstwa granitu. Kiedy przenika do domów, jego stężenie często wielokrotnie przekracza dozwolone normy. Gromadzeniu się szkodliwego gazu sprzyja rzadkie otwieranie okien.

Zdaniem specjalistów z francuskiego Instytutu Badania Radioaktywności i Bezpieczeństwa Nuklearnego, najlepszą radą jest po prostu częste wietrzenie. Rady tej powinni posłuchać przede wszystkim mieszkańcy środkowej części kraju, Bretanii i Korsyki.

Nie oznacza to jednak, że Polacy mogą być zupełnie spokojni o swoje zdrowie. W Polsce jak na razie bowiem nikt nie robił badań analogicznych do tych francuskich. Wiadomo zaś, że granit jest przenoszony z wyższych partii Tatr przez potoki, a potem chętnie wykorzystywany przez górali do budowy domów.

Źródło: RMF FM

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny