Pięć gatunków nietoperzy zimuje na Suwalszczyźnie


Pięć gatunków nietoperzy zimuje na Suwalszczyźnie: artykuł nr 344

2005-02-16 16:29:18 Nauka w Polsce i na świecie

Pięciu gatunków hibernujących nietoperzy doliczyli się pracownicy Suwalskiego Parku Krajobrazowego (Podlaskie). Nietoperze śpią tam w 18 specjalnie wyremontowanych piwniczkach, dostosowanych do ich zimowych potrzeb.

W piwniczkach na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego hibernują w tym roku 64 nietoperze z gatunków: gacek brunatny, nocek rudy, mroczek pozłocisty, mroczek późny i mopek.

"Na nasz teren niedawno musiał przybyć mopek, gdyż wcześniej nie spotykaliśmy go licząc nietoperze" - mówi dyrektor Suwalskiego Parku Krajobrazowego, Teresa Świerubska.

Aby policzyć nietoperze, trzeba wejść do piwniczek z latarką i sprawdzić wszystkie szczeliny, w których najchętniej chowają się one przed zimą. Takie szczeliny wykonano w piwniczkach przygotowanych dla nietoperzy trzy lata temu.

Tereny Suwalskiego Parku Krajobrazowego szczególnie odpowiadają nietoperzom. Według pracowników parku, na pewno jest ich tam więcej, ale niektóre hibernują w nieznanych ludziom miejscach. Największe kolonie nietoperzy przesypiają zimę w okolicach Smolnik, we wsi Kleszczówek i w Sidorach.

Poza wymienionymi, do Jeleniewa koło Suwałk latem przylatuje kolonia ok. pięciuset osobników nocka łydkowłosego. To jedna z dwóch kolonii tego rzadko spotykanego w Polsce nietoperza.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, www.naukawpolsce.pap.pl Jacek Buraczewski 15 lutego 2005

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z nauki w Polsce i na świecie