Kliknij dla Klimatu


Kliknij dla Klimatu: artykuł nr 3747

2006-11-15 16:33:04 Ekologia

Naukowcy, politycy i zwykli internauci mogą dokonać publicznej obietnicy życia w zgodzie z zaleceniami ekologów. Deklarację na stronie Kliknij dla klimatu wypełniły już m.in. szefowa reprezentacji komisji europejskiej w Polsce Róża Thun oraz profesor Magdalena Fikus z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN.

Jak przekonuje w imieniu inicjatorów akcji Anna Sulewska-Toczyska, oszczędność energii oznacza zmniejszanie emisji dwutlenku węgla do atmosfery i ograniczanie efektu cieplarnianego. W jej opinii, nawet małe kroki mogą wpłynąć na sytuację ekologiczną świata.

Inicjatywa "Kliknij dla Klimatu" powstała na wzór akcji brytyjskiej. Oprócz strony, na której można wypełniać deklaracje, w internecie pojawił się blog, na którym opisane są najciekawsze proekologiczne obietnice.

W ocenie Sulewskiej-Toczyskiej, akcja jest szansą wypromowania Warszawy w internecie. Kampania pokazuje bowiem, co warszawiacy są skłonni zrobić dla klimatu i jaki gest wykonają dla zaoszczędzenia energii.

Część internautów zadeklarowała używanie energooszczędnych żarówek, część zużywanie mniejszej ilości wody, jeszcze inni postanowili namawiać swoje dzieci do jeżdżenia na rowerze.


"Zakupiłam dwie żarówki: jedną 20 W, ekwiwalent poboru 100 W w tradycyjnej i drugą 18 W, też ekwiwalent 100. Może i będę dla ludzkości oszczędzać energie, ale zapłaciłam za obie 50 zł, podczas gdy tradycyjne kosztowałyby niecałe 10 zł. Niedługo podobno mają być jeszcze bardziej oszczędne, ale jeszcze wielokrotnie droższe" - napisała profesor Magdalena Fikus.

Warszawiacy obiecują ponadto "prysznic zamiast kąpieli", gaszenie światła i urządzeń elektrycznych oraz gotowanie tylko takiej ilości wody, która potrzebna jest na herbatę lub kawę, zamiast całego czajnika.

Kliknij dla Klimatu: the-ba.net/climate/warsaw/

PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Uczyńska

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii