W Sosnowcu powstaje gigantyczna bomba ekologiczna


W Sosnowcu powstaje gigantyczna bomba ekologiczna: artykuł nr 3087

2006-08-07 12:10:24 Ekologia

Do gigantycznego dołu po wyrobisku piasku należącym do firmy CTL Maczki Bór w Sosnowcu trafiają odpady z kopalń i elektrowni. W przyszłości ma tu powstać zbiornik rekreacyjno-retencyjny - atrakcja nie tylko dla mieszkańców Zagłębia. Ekolodzy twierdzą, że doszło już do skażenia podziemnych wód, a sytuacja pogarsza się z dnia na dzień.

Zarząd CTL i władze Sosnowca zapewniają, że zagrożenia nie ma. - Nie przekraczamy standardów ochrony środowiska. Potwierdzają to specjaliści z Uniwersytetu Śląskiego. Monitorujemy sytuację i sami jesteśmy stale kontrolowani - mówi Sławomir Rzepecki, specjalista od ekologii w CTL.

Niedawno mieszkańcy budynków sąsiadujących z terenami, na których znajduje się zrekultywowane wyrobisko Bór Zachód, protestowali przeciwko działalności CTL Maczki Bór. Chodziło o osady z komunalnych oczyszczalni ścieków, które przedsiębiorstwo wysypywało na powierzchni wyrobiska. Miały użyźnić glebę. Tyle, że przy okazji potwornie cuchnęły. Odór był nie do wytrzymania. Ze względu na złą jakość osadów CTL cofnięto pozwolenie na ich składowanie. Wcześniej, reagując na protesty zakład sam wycofał się z tego interesu.

Więcej w Dzienniku Zachodnim

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii