Największa na świecie strefa ochrony lasów


Największa na świecie strefa ochrony lasów: artykuł nr 3901

2006-12-07 21:26:56 Leśnictwo

Rząd stanu Para na północy Brazylii podjął decyzję o stworzeniu największej na świecie strefy ochrony lasów, obejmującej w sumie 150 tys. km kw, czyli łącznie powierzchnię Portugalii, Szwajcarii i Holandii. W chwili, gdy głównym problemem na świecie jest klimat, taki gest jak ten daje planecie nadzieję - mówi szef brazylijskiej Partii Zielonej Jose Luiz de Franca Penna.

Jedna trzecia tego obszaru będzie chroniona całkowicie. Na pozostałym terenie eksploatacja lasów będzie dozwolona pod pewnymi warunkami i pod kontrolą rządu.

"Utworzenie tych stref jest znaczącym krokiem dla zachowania jednego z największych obszarów lasów tropikalnych na ziemi" - ocenia Jose Maria Cardoso de Silva, wiceprzewodniczący Conservation International (CI), ekologicznej organizacji pozarządowej związanej z tą inicjatywą.

Biolog CI Enrico Bernard informuje, że objęty ochroną obszar znajduje się w górnym biegu Amazonki; jest jednym z "najmniej znanych w Amazonii i dostęp do niego jest bardzo utrudniony". Podkreśla, że bardzo prawdopodobne jest odkrycie tam zupełnie nowych gatunków roślin i zwierząt.

W północnej Amazonii, przy granicy z Gujaną Francuską, istnieje już zajmujący 38,7 tys. km kw park narodowy, administrowany przez stan Amapa.

Amazonia to obszar zajmujący 6,68 mln km kw, przy czym 60 proc. znajduje się na terytorium Brazylii. Eksperci oceniają, że jest najbardziej zróżnicowanym pod względem biologicznym regionem na świecie. Żyje tam ponad pięć milionów gatunków. Do tej pory wytrzebiono co najmniej 16 proc. amazońskich lasów, na ich miejscu powstały pastwiska.

Około 13.100 km kw lasów amazońskich zostało wylesionych od jesieni 2005 do lata 2006 (o 30 proc. mniej w porównaniu z okresem poprzednim).

W marcowym raporcie ONZ zawarto tezę, że ludzie będą odpowiedzialni za największy proces wymierania gatunków roślin i zwierząt od czasu wyginięcia dinozaurów. Autorzy większości badań są zgodni, że główną przyczyną ocieplenia klimatu jest spalanie paliw kopalnych, powodujące wzrost poziomu dwutlenku węgla w atmosferze.

Zdaniem autorów raportu opublikowanego w marcu w czasopiśmie "Nature", około 40 proc. lasów amazońskich zniknie z powierzchni ziemi do 2050 roku jeśli nie zostanie powstrzymane ich niszczenie na terenach publicznych i prywatnych.

 

 

Zobacz też:

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa