W Toruniu trwają najstarsze polskie targi edukacyjne


W Toruniu trwają najstarsze polskie targi edukacyjne: artykuł nr 401

2005-03-09 18:36:10 Szkoła

"Tysiące młodych ludzi ze szkół średnich przyjeżdża tu aby dowiedzieć się, jak zostać studentem" - mówi Kinga Nemere- Czachowska, dyrektor Wydziału Promocji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (UMK). - "Dowiadują się, jak i kiedy składać podania, kiedy będą egzaminy, jak ubiegać się o kredyty i stypendia socjalne". 18 uczelni wyższych prezentuje swoje oferty podczas targów "Promocja Edukacyjna" odbywających się na toruńskim UMK. Nowością jest obecność dwóch uniwersytetów z zagranicy: francuskiego Universite d′Angers oraz brytyjskiego University of Wolverhampton.

JUŻ PO RAZ DWUNASTY

Według szacunków, targi odwiedzi blisko 20 tysięcy młodych ludzi. UMK ocenia też, że 50 procent studentów przyjmowanych co roku na studia w Toruniu, wybrało sobie kierunek, odwiedzając "Promocję Edukacyjną".

W Toruniu prezentują się również wszystkie wydziały UMK. Szczególnie silną walkę o pozyskanie studentów zaplanowało Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Dawna Akademia Medyczna została przyłączona do UMK w ubiegłym roku. To pierwsza edycja "Promocji...", w której bierze udział jako część toruńskiego uniwersytetu.

"Promocja..." odbywa się już po raz 12. Jest to najstarsza tego typu impreza w Polsce. Po raz pierwszy promują się tu uczelnie zagraniczne.

NA STUDIA ZA GRANICĘ

"Będziemy namawiać młodych Polaków na studia w Angers. Po to jest właśnie Unia Europejska" - powiedział prof. Augusto Sachalouin z uniwersytetu w Angers. - "Studia we Francji wcale nie są droższe od tych w Polsce. Sama nauka jest bezpłatna. Można zdobyć stypendium na pokrycie kosztów utrzymania i po prostu studiować".

"Wielka Brytania od tego roku obniża znacząco opłaty za studia" - mówi Marcjanna Augustyn, kierownik Katedry Turystyki University of Wolverhampton. - "W tej chwili za rok nauki u nas student zapłaci 1200 funtów. To i tak mniej niż na niejednym kierunku studiów zaocznych w Polsce. Czy w tej sytuacji nie lepiej przyjechać do nas?".

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Posce, www.naukawpolsce.pap.pl Jarosław Jaworski

9 marca 2005

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z szkół