VIA BALTICA: Ekolodzy za wyburzeniem wielu gospodarstw i likwidacją całej wsi?


VIA BALTICA: Ekolodzy za wyburzeniem wielu gospodarstw i likwidacją całej wsi?: artykuł nr 4225

2007-02-26 01:17:56 Ekologia

Mieszkańcy wsi położonych w gminach: Augustów i Raczki zamierzają protestować przeciwko wariantowi obwodnicy, opracowanemu przez ekologów. Zakłada on bowiem, że droga zniszczy wiele gospodarstw i domów. A w jednym wypadku z powierzchni ziemi zniknie cała wieś. Jeszcze w tym tygodniu do premiera rządu trafi więc skarga włodarzy gminnych, która poparta jest 150 listami protestujących rolników.

Plan drugiego wariantu obwodnicy, który na zlecenie ekologów nakreślili projektanci ze stowarzyszenia SISCOM pokazuje wyraźnie, że autostrada przebiegnie przez kilka wsi, między innymi: Janówkę, Pruskę Wielką, Jabłońskie i Mikołajewo. Mieszkańcy dowiedzieli się o tym od władz gminy i zapowiadają, że nigdy nie zgodzą się na taki przebieg obwodnicy, bo to oznacza wyburzenie ich gospodarstw. Grożą, że jak będzie trzeba to pojadą protestować pod Pałac Prezydencki.

Najbardziej wstrząśnięci i zbulwersowani są jednak rolnicy Suchej Wsi położonej w gminie Raczki. W ich przypadku musiałaby bowiem zostać wyburzona całą wieś. Zapowiadają, że nie dopuszczą do budowy drogi tą trasą. Przedstawiciele gmin zamierzają wysłać list protestacyjny do premiera Jarosława Kaczyńskiego, w którym zapowiadają że ludzie nigdy nie wyrażą zgody na przeprowadzenie obwodnicy przez ich miejscowości. Do pisma zostaną dołączone podpisy 150 gospodarzy.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii