Kwiecień w ogrodzie botanicznym


Kwiecień w ogrodzie botanicznym: artykuł nr 4416

2007-04-05 16:18:32 Botanika

Sasanki, kwitnące na żółto forsycje i miłki wiosenne oraz pierwiosnki o kwiatach, białych, żółtych, różowych i fioletowych - to niektóre z oznak wiosny, która zawitała do Ogrodu Botanicznego w Powsinie. Warto w tym czasie wybrać się na wiosenny spacer, by podpatrywać budzącą się ze snu przyrodę.

"W całym ogrodzie spotkać można kilka odmian forsycji, które w tym czasie rozwijają swe żółte kwiaty. Chodząc po byliniarni na pewno zobaczymy duże żółte kwiaty miłka wiosennego i nieco mniejsze głodków. Kwitnie tam też kilka gatunków. W kolekcji roślin cebulowych i kłączowych koniecznie należy zwrócić uwagę na biało–niebieskie kwiaty najwcześniej kwitnącej cebulicy Tubergena, puszkini cebulicowatej, fioletowo kwitnącą chionodoksę oraz różnobarwne hiacynty" - mówi pracownik Ogrodu Wojciech Dmuchowski.

W drugiej połowie kwietnia rozpoczną kwitnienie gatunki narcyzów - w powsińskim ogrodzie jest ich ponad ponad 60 odmian oraz szafirki o kwiatach białych, niebieskich lub granatowych.

Jak podkreśla Dmuchowski, w zależności od przebiegu pogody jeszcze w kwietniu powinniśmy podziwiać najwcześniej kwitnące iryski - żółto kwitnący irysek Danforda i granatowy irysek siatkowany.

Spacerując po byliniarni zobaczyć można duże białe kwiaty ciemiernika białego: niskiej byliny, której kwiaty rozwijają się wczesną wiosną jeszcze przed rozwojem liści. Kwitnie tam też kilka gatunków sasanek oraz wiele pierwiosnków.

W arboretum w drugiej połowie kwietnia pokażą się pierwsze kwiaty różaneczników, a także magnolii - magnolia wierzbolistna, japońska, Loebnera i gwiaździsta.

Pod koniec kwietnia w pełni kwitnienia będzie jedna z piękniejszych magnolii - Soulangeana.

****

Dni specjalne:

  • 7-9 kwietnia – „Świąteczny spacer w Ogrodzie”
  • 21-22 kwietnia – „Dni kwitnących magnolii”
  • 28 kwietnia-6 maja – „Majówka w Ogrodzie Botanicznym”.
  • Podczas Kiermaszy Ogrodniczych: 15 kwietnia, 21-22 kwietnia oraz 28-29 kwietnia, producenci będą sprzedawać rośliny do ogrodów i na balkony, rośliny doniczkowe, materiały i sprzęt ogrodniczy, letnie kapelusze i wiele innych. Będą też bezpłatnie udzielać porad ogrodniczych.Wystawy:

Galeria „Fangorówka”

1–31 kwietnia, wystawa malarstwa „Architektura i pejzaż Polski” w akwarelach Jana Gołębiewskiego

Centrum Edukacji Przyrodniczo – Ekologicznej

1–25 kwietnia, wystawa fotografii „Jaki to ogród ….” Barbary Gronu-Dutko

Szklarnia ekspozycyjna „Zielony Raj”

1-31.04, wystawa pt.: „Spotkanie z bogami Indii” ekspozycja 17 kamiennych i z brązu posągów, największe do 3 m wysokości

1-31.04, „W cieniu Borobudur” – najnowsze nabytki Muzeum Azji i Pacyfiku”. Wystawa rzeźb sakralnych z Indonezji (z wysp Jawa i Bali).

Tradycyjnie od 31 marca ogród otwarty jest we wszystkie dni tygodnia od godz. 10.00 do 18.00.

Ceny biletów: normalny 7 zł, ulgowy 5 zł; dzieci do lat 6 wstęp wolny. Na miejscu parking samochodowy (6 zł) i bezpłatny rowerowy.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki