V Festiwal Recyklingu w Krakowie


V Festiwal Recyklingu w Krakowie: artykuł nr 4516

2007-05-02 09:07:01 Ekologia

Brama Floriańska ze szkła stanie za kilkanaście dni na krakowskich Błoniach. Będzie atrakcją rozpoczynającego się 18 maja V Festiwalu Recyklingu. Brama wzniesiona razem z fragmentem murów miejskich będzie mniejsza od oryginału. Będzie miała około 30 metrów długości i 15 m wysokości. Do wykonania budowli użytych zostanie 80 tys. szklanych butelek i 6,3 tys. luksferów.

"Ponieważ szkło jest bardzo ciężkie, brama będzie wznoszona na rusztowaniu, które już teraz powstaje na Błoniach" - powiedziała w poniedziałek PAP koordynator Festiwalu Recyklingu Marta Podsiadło z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Krakowa.

Szklana Brama Floriańska zostanie podświetlona. Będzie ją można oglądać od 18 maja do 10 czerwca. Podczas poprzednich edycji Festiwalu na Błoniach z surowców wtórnych wybudowano makiety: Barbakanu (z 40átys. puszek aluminiowych), Sukiennic (z 60 tys. szklanych butelek), Smoka (z 650 tys. kapsli od butelek) i żaglowca "Santa Maria" Krzysztofa Kolumba (z 18 tys. aluminiowych puszek).

Tegoroczny Festiwal Recyklingu, organizowany przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta, potrwa w Krakowie od 18 do 20 maja. Tradycyjnie makulaturę, aluminiowe puszki, szklane i plastikowe butelki, zużyte baterie będzie można wymienić na sadzonki drzew, krzewów i kwiatów.

Nowością będzie prezentacja, jak inne miasta prowadzą edukację ekologiczną. W namiotach na Błoniach swoje pomysły pokażą przedstawiciele Białegostoku, Bydgoszczy, Łodzi, Rzeszowa, Warszawy, Zielonej Góry, a także Banja Luki, Koszyc, Madrytu i Ołomuńca.

 

Źródło: PAP/Miasto Kraków

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii