Orchidea 2007


Orchidea 2007: artykuł nr 4558

2007-05-11 13:02:04 Botanika

Ponad 100 gatunków storczyków zgromadzono na wystawie Orchidea 2007 organizowanej przez Polskie Towarzystwo Miłośników Storczyków i Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego. Główną atrakcją rozpoczynającej się 11 maja we Wrocławiu ekspozycji będą pokazywane w Polsce po raz pierwszy storczyki gruntowe. Zdaniem Marcina Kaczmarskiego z Towarzystwa Miłośników Storczyków, storczyki to rośliny należące do najbardziej tajemniczej, a jednocześnie różnorodnej grupy.

"Jest ich ok. 30 tys. gatunków, a na tej wystawie zaprezentujemy ponad 100 gatunków. Po raz pierwszy w Polsce pokazane będą storczyki gruntowe, czyli te, które zimują w ogrodzie" -powiedział PAP Kaczmarski.

Imprezie towarzyszyć będzie kiermasz, na którym będzie można kupić akcesoria do uprawy storczyków oraz storczyki, od najpopularniejszych po bardzo rzadkie gatunki. Jak powiedział Kaczmarski, "każdy +storczykomaniak+ znajdzie coś dla siebie, a amatorzy uzyskają fachową poradę". Dla zwiedzających przewidziano także konkurs z wiedzy o storczykach, w którym nagrodami będą rośliny oraz specjalistyczne akcesoria do ich uprawy.

Kaczmarski, który w swoich zbiorach posiada ponad 30 gatunków storczyków, podkreślił, że uprawa najpopularniejszej odmiany storczyków domowych jest bardzo łatwa.

"Sadzi się je nie w ziemi, ale w specjalnej, ogrodniczej korze drzewnej i potem już trzeba je tylko regularnie podlewać. A storczyki z rodzaju phalaenopsis kwitną nawet dwa, do trzech razy w roku. Natomiast odmiany trudniejsze, np. te wymagające zmian temperaturowych czy większej wilgotności, hoduje się w specjalnych akwariach, tzw. orchidariach" - wyjaśnił Kaczmarski.

Rośliny zgromadzone na wystawie pochodzą z kolekcji Towarzystwa Miłośników Storczyków oraz od trzech prywatnych firm. Wystawę "Orchidea 2007" we wrocławskim Ogrodzie Botanicznym będzie można oglądać od 11 do 13 maja.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki