Ogród Botaniczny PAN w Powsinie zaprasza na majówkę


Ogród Botaniczny PAN w Powsinie zaprasza na majówkę: artykuł nr 612

2005-04-28 13:04:10 Botanika

Kwitnące gaje magnoliowe, azalie i irysy można podziwiać w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie. W najbliższą sobotę rozpocznie się tam czterodniowa impreza plenerowa "Majówka w Ogrodzie Botanicznym". Na terenie ogrodu rośnie ponad 70 odmian magnolii, w tym jedna wyselekcjonowana w Powsinie o bardzo dużej mrozoodporności - magnolia ′Pink Glory′. "Odmiany różnią się między sobą wielkością, kształtem i barwą kwiatów, różny jest też ich okres kwitnienia. Większość kwitnie wczesną wiosną, jeszcze przed rozwojem liści, są jednak i takie, które kwitną dopiero wtedy, kiedy ich liście są już w pełni rozwinięte" - wyjaśnia pracownik ogrodu, Wojciech Dmuchowski.

AZALIE, IRYSY, PIGWY...

Jak zauważa, na uwagę zasługują również wcześnie kwitnące azalie, a zwłaszcza azalia Schlippenbacha o dużych, jasnoróżowych kwiatach.

"Wśród kolekcji roślin cebulowych i kłączowych duże zainteresowanie wzbudzają narcyzy, których w ogrodzie mamy ponad 60 odmian oraz tulipany i szafirki. Zachwycają odmiany niskich kosaćców - irysów charakteryzujące się wczesnym okresem kwitnienia, od końca kwietnia do początku maja" - tłumaczy Dmuchowski.

Miłośnicy bylin mogą podziwiać smagliczki, pierwiosnki, gęsiówki oraz pragnię syberyjską. Kwitną też drzewa owocowe - wiśnie, grusze i śliwy. Jak podkreśla Wojciech Dmuchowski, wielką atrakcją ogrodu są kwitnące odmiany pigwowców, nie tylko typowych, o pomarańczowych kwiatach, ale również o kwiatach czerwonych.

MAJOWY FESTYN W OGRODZIE

1 maja w godzinach 11.00-16 na terenie ogrodu odbędzie się festyn dla dzieci, przygotowany przez Polskie Stowarzyszenie Pedagogów Zabawy KLANZA. Dla maluchów przewidziano m.in. budowę z pudeł ekologicznego miasteczka - domów i ulic, zabawy z kolorową chustą, malowanie twarzy, składanie origami i zabawy rekreacyjno- sprawnościowe. Dorośli będą mogli zwiedzać kiermasz ogrodniczy i kupić bezpośrednio od producentów rośliny doniczkowe, rośliny do skrzynek balkonowych, drzewka i krzewy ozdobne, sprzęt ogrodniczy, słomkowe kapelusze. Udzielane będą także bezpłatne porady ogrodnicze.

Zwiedzający mogą obejrzeć wystawę ze zbiorów Muzeum Azji i Pacyfiku "Nusantara" - „Pejzaże Indonezji" w malarstwie Yap Hian Tjaya, „Pejzaż i kwiaty" w akwarelach Jana Gołębiowskiego, wystawę pt. „Spotkanie z bogami Indii" - ekspozycję 17 kamiennych brązowych posągów oraz wystawę przyrodniczą „Wodne drapieżniki".

Ogród Botaniczny PAN jest otwarty we wszystkie dni tygodnia, od godz. 10.00 - 18.00. Ceny biletów: normalny 7 zł, ulgowy 5 zł, dzieci do lat 6 wstęp wolny.

Bogusława Szumiec-Presch

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki