Lato na stołecznych kwietnikach


Lato na stołecznych kwietnikach: artykuł nr 4656

2007-06-06 04:17:11 Botanika

Czas bratków już się kończy. Teraz miejskie kwietniki w Warszawie zdobić będą letnie kwiaty, wśród których dominują różnokolorowe pelargonie, begonie i aksamitki. Nasadzenia realizowane będą do około połowy czerwca na kwietnikach usytuowanych na głównych rondach, placach, skwerach, na Trakcie Królewskim oraz w sześciu parkach, którymi opiekuje się ZOM. W odróżnieniu do wiosennych nasadzeń charakteryzujących się geometrycznymi wzorami, letnie kwietniki zdominował charakter rustykalny.

I tak urocze łączki z kwiatów można będzie podziwiać na Polu Mokotowskim w części ochockiej parku. 9 200 szt. kwiatów zasadzonych zostanie wzdłuż promenady. Na każdej z trzech rabat dominować będzie inny kolor: różowo–liliowy, czerwono-granatowy oraz żółto-granatowy. Łączki utworzą takie gatunki kwiatów jak np. heliotrop, tytoń, lobelia, cynia, szałwia, dalia czy słoneczniki i rumianek.

Na kwietniku usytuowanym na Placu na Rozdrożu pomiędzy krzewami rozściela się łączka z żółtych i białych rumianków, czerwonych i biało-zielonych tytoni, różowych penstemonów oraz żółtego płożącego się uczepu. I to właśnie penstemony są nowością tegorocznych nasadzeń.

W tym roku przybywa rabat, nowe założone zostały w Parku Fosa i Stoli Cytadeli i zaaranżowane zostaną jako łączki z mnóstwa niecierpków w kolorach różu i fioletu oraz z różnokolorowych kwiatów takich jak tytoń, szałwia, uczep, cynia czy rumianek.

W wazach na kwiaty zlokalizowanych na placach, rondach i wzdłuż ulic sadzone są kompozycje z pelargonii, begonii, aksamitków, niecierpków otoczone wiankami z szałwi, mrozów i uczepu.

Na Nowym Świecie pojawią się też 122 drzewa w ozdobnych donicach. Będzie to surmia wielkokwiatowa.

Autorami kompozycji oraz doboru kwiatów są ogrodnicy z Działu Zieleni i Parków ZOM. Na obsadzenie letnie i pielęgnację roślin przez najbliższe ok. 5 miesięcy Zarząd Oczyszczania Miasta wyda ok. 875 tys. zł.

Kolejna zmiana kwiatów czeka nas koło października, termin uzależniony jest od warunków pogodowych i stanu roślin letnich. Na jesień kwietniki ozdobią m.in. chryzantemy.

Iwona Fryczyńska
Rzecznik prasowy ZOM
0 22 522 40 61/ 602 356 591

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki