General Electric przeznaczy ok. 160 mln euro na pomysły oszczędzające energię


General Electric przeznaczy ok. 160 mln euro na pomysły oszczędzające energię: artykuł nr 48873

2010-07-22 12:33:15 Ekologia

Ok. 160 mln euro przeznaczy amerykański koncern General Electric na realizację pomysłów dotyczących oszczędności energii, zgłaszanych przez firmy i osoby prywatne z całego świata. W konkursie mogą brać udział także polskie firmy. Swoje pomysły mogą zgłaszać do 30 września.

Konkurs dotyczy szeroko pojętego oszczędzania energii. Pomysły można zgłaszać w trzech kategoriach: odnawialne źródła energii, sieci energetyczne oraz ekologiczne domy i budynki. Do tej pory do konkursu zgłoszono 300 projektów, ale ani jeden nie pochodzi z Polski.

"Konkurs skierowany jest do firm i osób, które mają świetne pomysły, ale z różnych powodów nie zyskały one jeszcze należytego uznania na świecie, czy też nie doczekały się fazy wdrożenia" - powiedział PAP dyrektor regionalny GE w Europie Środkowej Lesław Kuzaj.

"Mamy w Polsce mnóstwo pomysłów, które wciąż czekają na odkrycie ich dla świata i właśnie ten konkurs może im w tym pomóc. Jestem przekonany, że polskie firmy mają ogromny potencjał i mogą bez żadnych oporów rywalizować z firmami z całego świata" - dodał.

Kuzaj wyjaśnił, że aby wziąć udział w konkursie, trzeba opisać swój pomysł po angielsku i umieścić go na stronie ecomagination.com/challenge. "Nie ma ograniczenia co do liczby zgłoszeń, więc jeżeli ktoś ma kilka dobrych pomysłów, może je opisać, a każdy z nich zostanie oceniony oddzielnie" - dodał. Wybranym uczestnikom konkursu koncern zaproponuje współpracę.

GE działa w Polsce od 1992 r. Razem z Instytutem Lotnictwa prowadzi w Warszawie Inżynieryjne Centrum Projektowe EDC (Engineering Design Center), które zatrudnia ok. 900 inżynierów. Połowa zespołu zajmuje się lotnictwem, a druga pracuje nad projektami dla energetyki i sektora paliwowego. HER

PAP - Nauka w Polsce

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii