Przerwij łańcuch infekcji


Przerwij łańcuch infekcji: artykuł nr 48907

2010-09-07 03:16:17 Medycyna

8 września w Warszawie odbędzie się zbieranie próbek bakterii i wirusów z rąk mieszkańców stolicy. Badania są wykonywane w ramach projektu badawczego dotyczącego higieny Polaków. Akcja jest elementem kampanii "Przerwij łańcuch infekcji", organizowanej przez Centrum Zdrowia Dziecka (CZD) i firmę Dettol.

Kampania ma przypomnieć Polakom, jak ważne jest dbanie o regularną czystość rąk. Projekt edukacyjny ma uświadomić, jakie bakterie znajdują się na rękach i przedmiotach oraz jakie konsekwencje mogą one mieć dla zdrowia całej rodziny, w tym także najmłodszych.
Od lipca eksperci z Zakładu Mikrobiologii CZD zbierają dane w całej Warszawie. Próbki w postaci wymazów są pobierane m.in. z tramwajów, metra, galerii handlowych, dworców, placów zabaw i parków, biur i mieszkań. Analizowane będą w laboratorium Zakładu Mikrobiologii.

Pobieranie próbek do badań bezpośrednio z rąk warszawiaków jest punktem kulminacyjnym projektu. Wszelkie zebrane dane, po dogłębnej analizie, będą przedstawione w raporcie końcowym, który zostanie zaprezentowany w październiku tego roku z okazji Światowego Dnia Mycia Rąk.

Światowy Dzień Mycia Rąk został ustanowiony przez UNICEF 15 października i obchodzony jest od 2008 r.

"Postęp cywilizacyjny wiąże się ze wzrostem zagrożeń dla naszego zdrowia. Każdego dnia jesteśmy narażeni na kontakt z ogromna ilością bakterii, które znajdując się w otaczającej nas przestrzeni mogą powodować szereg infekcji. Poprzez zaangażowanie w ten projekt chcemy uświadomić Polakom, iż brak odpowiednich nawyków higienicznych może nieść ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne, szczególnie dla najmłodszych" - można przeczytać na stronie internetowej CZD.

Próbki bakterii będą zbierane przy stacji metra Centrum w Warszawie.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny