Mały gryzoń potomkiem ssaków wymarłych 11 mln lat temu


Mały gryzoń potomkiem ssaków wymarłych 11 mln lat temu: artykuł nr 2109

2006-03-14 10:20:24 Zoologia

Mały ssak, znaleziony w Laosie w 2005 roku, sprawił naukowcom kolejną niespodziankę - donosi serwis Science. Okazało się, że może on należeć do rodziny gryzoni uważanej za wymarłą od 11 milionów lat.

W maju 2005 roku naukowcy donieśli o odkryciu nieznanego im wcześniej gatunku na targu zwierzęcym w Laosie. Mały gryzoń przyciągnął uwagę całego świata, gdyż nie przypominał żadnego ze znanych gryzoni. Uznano go więc za reprezentanta zupełnie nowej rodziny ssaków, jedynej odkrytej w ciągu ostatnich 30 lat.

Nową rodzinę nazwano Laonastidae, a znaleziony w Azji okaz - Laonastes aenigmamus.

Inną teorię na temat pochodzenia zwierzęcia zaprezentowała jednak na łamach ostatniego "Science" paleontolog Mary Dawson z Carnegie Museum of Natural History w Pittsburgu. Już podczas pierwszych oględzin okazu zauważyła, jak mówi, "uderzające podobieństwo" do dawno wymarłego gryzonia Diatomyidae.

Skamieniałość małego ssaka, który żył przed 18-20 mln lat, znaleziono latem 2005 roku w Chinach. Rodzina, z której pochodzi - Diatomyidae wyginęła zaś, zdaniem naukowców, przed ok. 11 milionami lat.

Badacze przeprowadzili dokładne badania i porównali oba okazy - z Laosu i skamieniałość z Chin. Okazało się, że są do siebie niezwykle podobne. Zdaniem naukowców, oznacza to, że należały do tej samej grupy - Diatomyidae.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce,

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii