Ekogranty czekają do 17 stycznia


Ekogranty czekają do 17 stycznia: artykuł nr 49005

2011-01-04 01:18:24 Ekologia

Do 17 stycznia 2011 roku można przesyłać pomysły na projekty ekologiczne w 3. edycji ogólnopolskiego konkursu Henkel - zielone granty. Na autorów najciekawszych wniosków czekają granty o łącznej wartości 100 tysięcy złotych, z czego najwyższe dofinansowanie może wynieść 15 tysięcy złotych.

Zadaniem konkursowym jest zaplanowanie i wykonanie projektu związanego z ochroną środowiska. Organizatorzy, Henkel Polska i Fundacja Nasza Ziemia, czekają na propozycje mieszczące się w jednym z pięciu kluczowych obszarów ekologicznych: energii i klimatu, wody
i ścieków, materiałów/surowców i odpadów, bezpieczeństwa i zdrowia lub postępu społecznego. Autorzy wyróżnionych przez jury wniosków mogą otrzymać na ich realizację dofinansowanie o różnej wysokości, maksymalnie 15 tysięcy złotych, z puli wynoszącej 100 tysięcy złotych. Do udziału organizatorzy zapraszają przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły średnie i wyższe oraz organizacje społeczne i samorządowe.

"Zachęcamy do przesyłania zgłoszeń w konkursie, gdyż warto robić ambitne i wartościowe rzeczy - mówi Dorota Strosznajder z Henkel Polska. - A wymyślenie i przeprowadzenie swojego projektu na rzecz ochrony środowiska to fajna i ambitna sprawa.
- Niekoniecznie musi to być coś bardzo skomplikowanego i wielkiego, taki projekt może być prosty i realizowany przez małą grupę ludzi - dodaje Sławek Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia. - Ale oczywiście lepiej, aby zaangażować do współpracy więcej osób - np. klasę, czy inne osoby ze szkoły, nauczyciela, organizacje pozarządową z rodzinnej miejscowości."

W ramach poprzednich edycji konkursu "Henkel - zielone granty" zrealizowano w sumie 40 interesujących projektów z różnych województw na łączną kwotę 462 tysięcy złotych. 200 tysięcy złotych pochodziło z grantów firmy Henkel, pozostała kwota została pozyskana od dodatkowych sponsorów i partnerów. Zakończone projekty były bardzo różnorodne: dotyczyły monitorowania wysypisk odpadów w lasach, ochrony dzikich zwierząt, promowania postaw sprzyjających oszczędności wody i energii, tworzenia interaktywnych ścieżek rowerowych czy problemu hałasu.

Konkurs "Henkel - zielone granty" wystartował w 2008 roku. Jego celem jest podnoszenie świadomości ekologicznej oraz aktywizacja dzieci i młodzieży poprzez realizację działań związanych z ochroną środowiska. Projekt wpisuje się w coroczną Kampanię na rzecz Zrównoważonego Rozwoju koordynowaną przez Fundację Nasza Ziemia.

Wnioski aplikacyjne oraz regulamin znajdują się na www.naszaziemia.pl. Więcej informacji także na www.henkel.pl.Fundacja Nasza Ziemia jest organizacją pozarządową, założoną w 1994 roku przez Mirę Stanisławską-Meysztowicz. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej
i obywatelskiej.  Od początku swego istnienia koordynuje w Polsce kampanię "Sprzątanie świata", będącą częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln wolontariuszy na całym świecie.

Henkel oferuje na całym świecie wiodące marki i technologie w trzech obszarach biznesowych: środków piorących i czystości, kosmetyków do pielęgnacji włosów i ciała oraz klejów, uszczelniaczy
i technologii powierzchniowych. Założona w 1876 roku firma jest światowym liderem w branżach produktów konsumenckich oraz dla przemysłu, oferując tak znane marki jak Persil, Schwarzkopf
i Loctite. Henkel zatrudnia 50 tysięcy pracowników. W 2009 roku wartość sprzedaży wyniosła 13,5 miliarda euro, a skorygowany zysk operacyjny 1,36 miliarda euro. Akcje uprzywilejowane Henkla wchodzą w skład najważniejszego niemieckiego indeksu giełdowego DAX a sama spółka jest ujmowana w rankingu Fortune Global 500.


Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii