Trwają gody salamandry plamistej


Trwają gody salamandry plamistej: artykuł nr 48958

2010-10-11 02:11:25 Zoologia

Salamandry plamiste, jedyne w Polsce płazy, których okres godowy przypada na początek jesieni, można - ze względu na wzmożoną aktywność - bez trudu spotkać w Bieszczadach i Beskidzie Niskim.

"Salamandry można spotkać w nocy lub podczas deszczowych dni. Lubią wilgotne lasy liściaste, głównie bukowe" - powiedział rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.
"Potomstwo przyjdzie na świat w kilku miotach między kwietniem a czerwcem przyszłego roku. Samice urodzą je w czystej, powoli płynącej wodzie w zakolach potoków górskich. Młode salamandry żyją w wodzie około trzech miesięcy, po tym okresie przeobrażone wychodzą na ląd. Dojrzałość płciową osiągają po trzech, czterech latach" - przypomniał Marszałek.

Rzecznik dodał, że w wierzeniach ludowych istniał pogląd o nienaturalnym pochodzeniu tego płaza. "Uważano, że salamandry nie rozmnażają się jak inne zwierzęta, ale rodzą się z płomieni leśnych ognisk" - zaznaczył leśnik.

Marszałek przestrzega przed trzymaniem salamandry w dłoniach. "Substancje wydzielane ze skóry płaza mogą być przyczyną wielu kłopotów zdrowotnych. Szczególnie niebezpieczne jest przetarcie oczu dłonią, w której przed chwilą trzymało się salamandrę" - podkreśla.

Salamandry plamiste są największymi w Polsce płazami ogoniastymi. Ich długość dochodzi do 23 cm. Żywią się m.in.: dżdżownicami, bezskorupowymi ślimakami, gąsienicami.

Należą do zwierząt pospolitych w krajach Europy Środkowej i Południowej. W naszym kraju najczęściej można je spotkać w Karpatach i Sudetach

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce


Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii