Kanibalizm seksualny, poligamia, matrymonialne oszustwa - rozmnażanie wśród pająków


Kanibalizm seksualny, poligamia, matrymonialne oszustwa - rozmnażanie wśród pająków: artykuł nr 49082

2012-11-25 20:59:18 Zoologia

"Pajęczy seks to nie kwestia cielesnych czy psychicznych doznań. Jego celem jest reprodukcja własnych genów, jednak droga do tego bywa kręta, a każda z płci realizuje indywidualną, egoistyczną strategię. Jest w nią wpisany konflikt, którego najbardziej drastycznym przejawem jest kanibalizm seksualny" - zapowiadają wykład przedstawiciele Kawiarni Naukowej.

 Jak wyjaśniono w zapowiedzi, pająki aktywnie poszukują i rozpoznają partnerów, emitują sygnały informujące o zamiarach, obdarowują prezentami i bywają poligamiczne. Nierzadko zdarzają się też wśród nich matrymonialni oszuści. Tymczasem sam akt kopulacji przyjmuje formy rodem z Kamasutry. Te zachowania dają się wyjaśnić na gruncie teorii ewolucji.

 

"Pajęcze narządy kopulacyjne działają jak klucz i zamek" - zobrazowano w zapowiedzi. Ma to zapobiec kopulacji z przedstawicielami innych gatunków. Podczas wykładu prof. Żabka opowie, czy ta mechaniczna przeszkoda rzeczywiście nie może być pokonana.

 

Wykład wzbogaci przegląd slajdów i filmy, ilustrujące różne przejawy pajęczych zachowań.

 

Spotkanie z badaczem rozpocznie się o godz. 18 w Kawiarni Skwer w Warszawie (Krakowskie Przedmieście 60a).

 

Organizatorami są Rada Upowszechniania Nauki Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytet Warszawski.

 

Kawiarnia Naukowa rozpoczęła swoją działalność w 1999 roku. Bezpłatne spotkania odbywają się od października do czerwca, w trzeci poniedziałek miesiąca.

 


Dzięki uprzejmości PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii