Kilkaset ptaków - m.in. tracze, łabędzie nieme i gągoły - już zimuje nad sztucznym zbiornikiem wodnym w Myczkowcach w Bieszczadach


Kilkaset ptaków - m.in. tracze, łabędzie nieme i gągoły - już zimuje nad sztucznym zbiornikiem wodnym w Myczkowcach w Bieszczadach: artykuł nr 49083

2012-11-25 21:00:35 Zoologia

"Ptaki przyleciały kilka dni temu. Do miejsc gniazdowania wrócą wczesną wiosną" - powiedziała w środę Iwona Hawliczek z PGE Energia Odnawialna SA oddział w Solinie, która zarządza zespołem zbiorników wodnych Solina-Myczkowce.

 Zbiornik w Myczkowcach jest jedynym miejscem w Bieszczadach, gdzie zimują ptaki z północnej Europy. "Spływająca do jeziora woda z elektrowni w Solinie podnosi nieco temperaturę w tym zbiorniku, dzięki czemu - w przeciwieństwie do Jeziora Solińskiego czy Sanu - bardzo rzadko zamarza" – zaznaczyła Hawliczek.

 

Solińska elektrownia, podobnie jak w poprzednich latach, zamierza pomagać przetrwać ptakom zimę. "W ubiegłym roku zakupiliśmy dla nich ponad pół tony ziarna, głównie pszenicy i kukurydzy. Jeżeli zajdzie taka potrzeba tej zimy postąpimy podobnie" – podkreśliła Hawliczek.

 

Sztuczny zbiornik wodny w Myczkowcach wybudowano w 1960 roku. Jego powierzchnia wynosi 200 hektarów, a głębokość dochodzi do 20 metrów.

 

Dzięki uprzejmości PAP Nauka w Polsce

 

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii