Konkurs: Dave Salmoni wśród lwów


Konkurs: Dave Salmoni wśród lwów: artykuł nr 6670

2010-03-12 10:45:50 Zoologia

Zobacz najważniejszą misję znanego tresera dzikich zwierząt, Dave'a Salmoniego! Znawca drapieżników opuszcza swoje rodzinne Toronto i leci do namibijskiego buszu, gdzie czeka na niego życiowe wyzwanie - uratowanie stada lwów przed śmiercią i zapewnienie atrakcyjności rezerwatowi.

Dave spędza zupełnie sam ponad pół roku w sercu namibijskiego rezerwatu, aby nawiązać doskonały kontakt ze stadem dzikich lwów. Musi oswoić je na tyle, aby przestały atakować coraz liczniej przybywających turystów.

Prześledź wraz z kanałem Animal Planet niesamowitą podróż tresera zwierząt, któremu w dzień towarzyszy ekipa filmowa, ale w nocy sam musi sprostać atakom dzikiej zwierzyny, która buszuje w pobliżu jego obozowiska! Jednak Dave cały czas pamięta, że najważniejsze w całej wyprawie nie są jego lęki, lecz oswojenie lwów z obecnością człowieka na ich terytorium.

Poznaj lwy żyjące w wielkim stadzie i dowiedz się, dlaczego będą skazane na śmierć, jeśli misja ratunkowa Dave?a się nie powiedzie! Czy słynny treser poradzi sobie z najtrudniejszym i śmiertelnie niebezpiecznym zadaniem? By zaprzyjaźnić się z lwami, musi podejść do nich naprawdę blisko! Treser powoli zdobywa zaufanie agresywnych zwierząt i ma szansę stać się pierwszym człowiekiem, który będzie prawdziwym członkiem grupy! Zobacz, jak Dave wykona swoją misję i czy uda mu się nawiązać przyjaźń z groźnymi drapieżnikami!

Dave Salmoni wśród lwów
(ang.: Into the Pride)
Premiera: niedziela, 14 marca, godz. 15:00 na Animal Planet
Kolejne odcinki: niedziele, godz. 15:00

Animal Planet

KONKURS

Odpowiedz na pytanie i wygraj nagrody od Animal Planet. Na odpowiedzi czekamy w dniach 12.03.2010 - 26.03.2010 pod adresem: konkurs@biolog.pl

W jakim państwie mieści się Prywatny Rezerwat Dzikich Zwierząt Erindi, w którym przebywa Dave Salmoni ze stadem lwów? Premiera programu "Dave Salmoni wśród lwów" w niedzielę 14 marca o godz. 15 na kanale Animal Planet (powtórka programu w poniedziałki o godz. 20.00 na kanale Animal Planet).
A.      W Namibii
B.      W RPA
C.      W Nigerii

Do wygrania 5 zestawów Animal Planet: pendrive 4GB + długopisy

Regulamin Konkursu "Dave Salmoni wśród lwów"
1. Organizatorem konkursu "Dave Salmoni wśród lwów" jest Wydawnictwo BIOAREA, wydawca dziennika BIOLOG. Fundatorem nagród jest Animal Planet.
2. Konkurs trwa od dnia 12.03.2010 do 26.03.2010. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 7 dni po zakończeniu konkursu.
3. Osoby niepełnoletnie uczestniczące w konkursie "Dave Salmoni wśród lwów" mogą otrzymać nagrody wyłącznie za pisemną zgodą ich opiekunów prawnych
4. Uczestnik konkursu "Dave Salmoni wśród lwów" przesyła odpowiedź na adres podany przez organizatora konkursu.
5. Pięć pierwszych prawidłowych odpowiedzi zostanie nagrodzonych zestawem Animal Planet (zgłoszenia wielokrotne od tej samej osoby nie będą brały udziału w konkursie)
6. Nagrody w konkursie "Dave Salmoni wśród lwów" nie podlegają zamianie na równowartość pieniężną.
7. Nagrody w konkursie "Dave Salmoni wśród lwów" zostaną wysłane tylko na adresy w Polsce.
8. Udział w konkursie "Dave Salmoni wśród lwów" jest równoznaczny z wyrażeniem przez osoby uczestniczące zgody na przetwarzanie przez organizatora i fundatora nagród ich danych osobowych na potrzeby konkursu.
9. Organizator zastrzega sobie prawo do zmian regulaminu bez powiadomienia uczestników.


Dave Salmoni jest ekspertem Animal Planet ds. drapieżników. Jest także gospodarzem i producentem wielu programów nadawanych przez Animal Planet i Discovery Channel, takich jak "Po ataku" oraz "Dzika natura z Dave'em Salmoni". Ten znany treser zwierząt przedstawia swoje najnowsze dzieło - "Dave Salmoni wśród lwów". Będzie to pięcioodcinkowa seria, opowiadająca o jego przygodach w afrykańskim buszu, gdzie badał on złożoną strukturę i zawiłe relacje pomiędzy członkami lwiego stada.

Trzydziestotrzyletni Salmoni ma wiele profesji. Jest zoologiem, cenionym treserem zwierząt, prezenterem telewizyjnym i producentem, a także prowadzi własną firmę Tiosphere z siedzibą w Afryce Południowej. Salmoni z powodzeniem łączy wszystkie prace, których wspólnym mianownikiem jest miłość do zwierząt. Ostatnio został wybrany jednym z najciekawszych i najbardziej nieustraszonych mężczyzn Cosmo (2008). Nikt chyba nie ma wątpliwości, że na ten tytuł zasłużył!

Salmoni urodził się i wychował w Sarnia w prowincji Ontario, gdzie zewsząd otaczała go dzika przyroda. Gdy w wieku siedmiu lat odbywał swoje pierwsze samotne wycieczki w głąb kanadyjskiego lasu, był już głęboko zaznajomiony ze światem przyrody i jego mieszkańcami. Dave w bardzo młodym wieku odkrył swoją pasję - ozdabiał ściany zdjęciami wielkich kotów i był dumnym właścicielem kilku psów, kotów i chomików.

Swojej pasji oddawał się cały, a jego matka (trenerka jazdy figurowej) oraz ojciec (inżynier chemik) pielęgnowali w nim miłość do natury. Salmoni studiował zoologię na Laurentian University w Sudbury w Ontario, a pracę licencjacką poświęcił hibernacji kanadyjskich baribali. Jeszcze podczas studiów uzyskał certyfikat w zakresie usypiania dzikich zwierząt i pracował przy migracjach łosi oraz w stacji zliczania jeleni dla Ministerstwa Zasobów Naturalnych.

W 1998 roku Salmoni rozpoczął staż tresera zwierząt w zoo Bowmanville w pobliżu Toronto - w jednym z największych centrów humanitarnego i specjalistycznego szkolenia zwierząt. Od tego czasu skupił się na wielkich kotach oraz innych drapieżnikach. Właśnie wtedy przeżył pierwszy atak zwierzęcia. Dorosłego afrykańskiego lwa, Bongo, znał od wielu miesięcy i blisko z nim współpracował. Jednak ten potężny, przeszło 230-kilogramowy samiec stał się agresywny i postanowił walczyć o kawałek dywanu, którego Salmoni używał do tresury. Tym samym Bongo dowiódł, że dzikie zwierzęta są faktycznie śmiertelnie niebezpieczne. Salmoni, któremu udało się wyjść z opresji, nadal tresował wielkiego kota. Wyniósł z tego doświadczenia jedną z najważniejszych lekcji w życiu - przekonał się, że najmniej niebezpieczny kot jest zarazem najgroźniejszy, a treser nie może sobie pozwolić na utratę czujności.

Na początku 2000 roku Salmoni dostał szansę, która miała zmienić jego życie. Zaproponowano mu, aby był pierwszym człowiekiem, który pojedzie z dwoma wychowanymi w niewoli tygrysami bengalskimi do Afryki i nauczy je polować i radzić sobie w buszu. Salmoni połączył swoją wiedzę tresera i zoologa, aby wypełnić to zadanie. Po tym doświadczeniu Salmoni żył przez trzy miesiące wśród afrykańskich lwów, aby wykazać, że lwy i ludzie mogą współegzystować na tym samym terytorium.

W ciągu ostatnich kilku lat Salmoni został prezenterem telewizyjnym i producentem oraz założył własną firmę produkcyjną Tiosphere, która specjalizuje się w filmach poświęconych dzikiej przyrodzie.
Wolny czas chętnie spędza w otoczonym przez dziką przyrodę, rodzinnym domku w Ontario. Jego potrzeba przebywania na łonie natury jest niezaspokojona, lubi sport i uwielbia prace budowlane. Poza swoją rodzimą Kanadą Salmoni ceni Park Narodowy Yellowstone oraz Afrykę Południową, gdzie mieszkał przez pięć lat z rzędu i gdzie od tego czasu wraca na trzy miesiące każdego roku.


Poznaj lwy, które chce uratować Dave:

 Brutus

Płeć - samiec

Wiek - około 13 lat

Pozycja - samiec alfa - przywódca stada

Charakter - pewny siebie, bardzo ciekawski, kiedy jest zdenerwowany, od razu przechodzi do rzeczy, większość czasu poświęca na ochronę swojego terytorium

Cechy charakterystyczne - bardzo dużo blizn na ciele, ciemne futro w dolnej części grzywy, blizna pod lewym okiem

Stosunek do Dave'a - przyjaźni się z treserem

 

Otis

Płeć - samiec

Wiek - około 13 lat

Pozycja - brat Brutusa, drugi pod względem ważności w stadzie

Charakter - trochę nieśmiały i nieco nerwowy, lubi być blisko stada, obserwuje przybyszów z zewnątrz, lubi być na bieżąco z wydarzeniami

Cechy charakterystyczne - narośl po prawej stronie wargi, ciemne futro u nasady grzywy, czarna łata na grzbiecie, brak blizn na ciele

Stosunek do Dave'a- onieśmielony i nieufny

Cleo

Płeć - samica

Wiek - około 13 lat

Pozycja - samica alfa - faktyczny przywódca stada, matka młodych Rougha (samiec) i Tumble (samica)

Charakter - wyjątkowo agresywna, duża lwica, bardzo opiekuńcza, nieufna

Cechy charakterystyczne - mocno starte zęby, brak końca ogona

Stosunek do Dave'a- nienawidzi go, wielokrotnie przypuszczała na niego atak

 

Winnie

Płeć - samica

Wiek - około 4 lat

Pozycja - druga w kolejności po Cleo, matka młodych Shizzle (samica) i Manizzle'a (samiec)

Charakter - robi wszystko, co zechce Cleo, dość wesoła

Cechy charakterystyczne - bardzo jasne umaszczenie, blizna na grzbiecie blisko nasady ogona

Stosunek do Dave'a- zaintrygowana jego osobą

 

Fitty

Płeć - samica

Wiek - około 8 lat

Pozycja - outsiderka, nie spędza czasu ze stadem, matka młodych samic Peaches, Precious i Petal

Charakter - niezwykle agresywna, bardzo opiekuńcza w stosunku do swoich młodych, silny instynkt terytorialny

Cechy charakterystyczne - bardzo duża i silna (zbliżona wielkością do Cleo), ciężki brzuch, tatuaże na obu barkach

Stosunek do Dave'a- agresywna, ale w gruncie rzeczy dobrotliwa

 

Otjiwa

Płeć - samica

Wiek - około 3 lat

Pozycja - outsiderka, córka Fitty

Charakter - jak szczeniak, wesoła, ale nieśmiała

Cechy charakterystyczne - jej imię oznacza "piękna", więc lwica nie ma żadnych rzucających się w oczy wad.

Stosunek do Dave'a - ciekawa jego osoby. Otjiwa jako pierwsza została z nim w obozie na noc i obserwowała, jak parzy kawę.

 

Yoda

Płeć - samica

Wiek - około 3 lat

Pozycja - przyjaźni się z Otjiwą

Charakter - nerwowa, bardziej nieśmiała od Otjiwy

Cechy charakterystyczne - duże uszy (stąd jej imię), nosi obrożę (w czasie, kiedy ją założono, miała laktację).

Stosunek do Dave'a- zdenerwowana w jego obecności

 

 


Dave Salmoni wśród lwów
(ang.: Into the Pride)
Premiera: niedziela, 14 marca, godz. 15:00 na Animal Planet
Kolejne odcinki: niedziele, godz. 15:00

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii