Bociany w Przygodzicach już zakończyły gody


Bociany w Przygodzicach już zakończyły gody: artykuł nr 50012

2014-04-27 20:33:21 Zoologia

W słynnym dzięki internetowej transmisji gnieździe bocianów w Przygodzicach (Wielkopolska) Wielkanoc upłynęła pod znakiem godów. Po dwóch tygodniach samotności, zajmująca gniazdo samica doczekała się partnera, teraz internauci wyczekują efektów ich spotkania.

 Obserwacje bocianów z Przygodzic przez internet trwają od 2006 roku. Losy kolejnych mieszkańców gniazda śledziło dotąd kilka milionów internautów. Do tej pory opuściło je w sumie 20 młodych ptaków.

 

Pierwszy tegoroczny bocian zajął gniazdo znajdujące się na kominie nieczynnej kotłowni urzędu gminy 7 kwietnia. Samica czekała na partnera przez dwa tygodnie. Dopiero w minioną niedzielę internauci mogli zaobserwować bocianią parę.

 

„Samotność bocianicy trwała tak długo, że zaczęła składać i wyrzucać z gniazda niezalężone jajka. Od 20 kwietnia wreszcie w gnieździe jest para. Para szybko i wielokrotnie skonsumowała swój związek” – poinformował PAP ornitolog Paweł Dolata z Południowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

 

Dolata dodał, że w ubiegłym roku osamotniona samica, której partner był na gnieździe tylko kilka dni, wyrzuciła wszystkie zniesione jaja - 6 lub 7. Po raz pierwszy w Przygodzicach nie było wówczas przychówku. Stąd były obawy, że w tym roku ta historia się powtórzy.

 

„Na szczęście w niedzielę internautka wypatrzyła na gnieździe parę bocianów. Przez chwilę były tam nawet trzy ptaki, bo w gnieździe trwała kotłowanina i walki między bocianami. Para, która je wygrała, na dobre zadomowiła się na gnieździe, spędzając na nim dużo czasu, w tym nocując z niedzieli na poniedziałek. Wielokrotnie też dochodziło do ich godów – jest więc duża szansa na kolejne, zalężone już jaja” – poinformował Paweł Dolata.

 

Teraz bocianią rodzinę, społeczność Przygodzic i rzesze internautów czeka pełen emocji miesiąc: wysiadywanie jaj trwa ok. 35 dni. W tym długim czasie samica musi mieć zmiennika, by mogła choć na krótko latać na żerowisko. Zgodnie z bocianimi zwyczajami, normalnie przy składaniu jaj asystuje samiec.

 

Strona www.bociany.ec.pl od lat zajmuje czołowe miejsca w światowym rankingu portali o ptakach, gromadzącego prawie 1,2 tys. stron internetowych.

 

Według szacunków od 2006 roku na bociany przez kamerę spoglądało kilka milionów miłośników przyrody z ok. 200 krajów. Internauci pochodzili m.in. z tak egzotycznych miejsc, jak Bhutan, Czad, Gwinea Równikowa, Mikronezja, czy Republika Środkowoafrykańska.

 

Projekt internetowej obserwacji bocianów białych w Przygodzicach „Blisko bocianów” realizowany jest przez Południowowielkopolską Grupę Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków - polskiego partnera międzynarodowej sieci towarzystw ochrony ptaków i ich siedlisk BirdLife International. Przy projekcie współpracują Gmina Przygodzice i firma TK Telekom S.A.

 

„Celem projektu jest przybliżenie wszystkim miłośnikom przyrody życia bociana białego - +najbardziej polskiego gatunku ptaka+. Warto bowiem pamiętać, że polska populacja bociana białego, stanowi około 1/5 całej populacji światowej” - przypomniał Dolata.

 

Trudno ocenić, ile w sumie bocianów mieszkało dotąd na kominie kotłowni, bo dorosłe ptaki, które przylatują do gniazda nie są zaobrączkowane. Młode po przyjściu na świat, otrzymają imiona i obrączki.

 

Gniazdo w Przygodzicach położone jest na skraju doliny rzeki Baryczy, tuż przy największym w Polsce Parku Krajobrazowym „Dolina Baryczy”, jednocześnie Obszarze Specjalnej Ochrony Ptaków europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000.

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii