Życie zwierząt od zmierzchu do świtu. Poznaj stworzenia, które są niewidzialne za dnia


Życie zwierząt od zmierzchu do świtu. Poznaj stworzenia, które są niewidzialne za dnia: artykuł nr 6356

2009-09-07 19:44:22 Zoologia

Po raz pierwszy ujrzysz życie nocnych zwierząt. Specjalne kamery Animal Planet z noktowizorami, zarejestrowały osobniki, których życie toczy się od zmierzchu do świtu. Nowy serial Gdy zapada zmrok odsłania tajemnice nocy i pokazuje ciemną stronę natury. Brandon McMillan, gospodarz programu, podróżuje do niezwykłych miejsc, aby pokazać nam m. in. rzadko spotykaną panterę oraz bardzo drapieżnego krokodyla amerykańskiego.

Gdy zapada zmrok

Premiera: wtorki, 8 września, godz. 20:00 na Animal Planet
Kolejne odcinki: wtorki, godz. 20:00Gdy zapada zmrok


Odcinek 1: Pantera, 8 września, godz. 20:00
(ang. Panther)
Brandon wyrusza do przypominającego labirynt Parku Narodowego Everglades na Florydzie, aby odnaleźć pumę florydzką – stworzenie tak nieuchwytne, że jeszcze nigdy niesfilmowane w ciągu nocy. Z pomocą znawcy terenów podmokłych – Larry'ego Richardsona – Brandon wypatruje śladów pozostawionych przez pumę, lecz jego wysiłki są daremne. Podejmując ostatnią, desperacką próbę przyjrzenia się florydzkiej pumie, nastawia swoje śledzące przyrodę „oko” kamery i cudem rejestruje na taśmie wdzięczną sylwetkę wielkiego kota.

Odcinek 2: Krokodyle i aligatory, 15 września, godz. 20:00
(ang. Night: Crocs and Gators)
Brandon rusza na podmokłe tereny Florydy na spotkanie z jednym z najważniejszych drapieżników świata – krokodylem amerykańskim. Ekspert ds. krokodyli – Joe Wasilewski – zabiera Brandona na wycieczkę płaskodenną łodzią śmigłową i wspólnie łapią młodego krokodyla. Docierają do brzegu i przedzierają się przez drzewa w poszukiwaniu gniazda krokodyli. Gdy się im to udaje, zaczynają wykopywać z niego jaja, aby Joe mógł je opisać. Joe opuszcza Brandona, który wraz ze swoją ekipą odpływa na kajaku przez lasy tropikalne. Tam zaatakowani przez krokodyla, ledwie uchodzą z życiem.

Odcinek 3: Wilki rude, 22 września, godz. 20:00
(ang. Red Wolves)
Brandon zapuszcza się na odległe brzegi Północnej Karoliny, jedyne miejsce na ziemi, gdzie można obserwować tajemniczego wilka rudego w jego naturalnym środowisku. Biolog Miechael Morse, który nadzoruje program badań nad wilkami rudymi, wybiera się z Brandonem na poszukiwania polujących wilków i uczy go… jak wyć. Gdy wilcze stado wreszcie odpowiada na zew Brandona, ten wraz z kamerzystą rusza w las, aby na własne oczy zobaczyć rzadko spotykany widok – wilki ze świeżo upolowaną ofiarą.

Odcinek 4: Nietoperze, 29 września, godz. 20:00
(ang. Bats)
Brandon McMillan wyprawia się do odległych partii dżungli Peru, aby odnaleźć nietoperze wampiry. Podążając za swoim przewodnikiem i specjalistą ds. nietoperzy, Beti Orozco, Brandon próbuje szczęścia na gliniastych brzegach, gdzie gromadzą się duże ssaki – ulubione ofiary wampirów. Po spotkaniu z licznymi nietoperzami i zwierzętami, aczkolwiek nietoperza-wampira, Brandon i Beto ruszają do daleko położonej farmy, gdzie trzymane jest bydło. Po wyczerpującym wyczekiwaniu ich cierpliwość zostaje nagrodzona – chwytają w sieć wampira i badają wyróżniające go cechy.

Odcinek 5: Kajman, 6 października, godz. 20:00
(ang. Caiman)
Tym razem Brandon i jego zespół goszczą nad rzekami peruwiańskiej dżungli, gdzie szukają rzadko spotykanego kajmana czarnego – jednego z największych i najbardziej agresywnych drapieżców tego regionu. Po spotkaniu innych lokalnych zwierząt, prowadzących nocny tryb życia, Brandon wraz z ekspertem ds. kajmanów budują tratwę, na której spławiają się w dół rzeki, gdzie spodziewają się odnaleźć kajmana. Wreszcie Brandon dostrzega z łodzi kajmana czarnego i może bliżej poznać tę tajemniczą, prehistoryczną istotę.

Odcinek 6: Kajsaka, 13 października, godz. 20:00
(ang. Fer-de-Lance)
Brandon McMillan wyrusza nocą w głąb amazońskiej dżungli w poszukiwaniu najbardziej jadowitego węża świata – żararaki lancetowatej. Od pomagającego Brandonowi herpetologa dowiadujemy się o nocnych zwyczajach tego węża i jego wyczulonych zmysłach, podczas gdy Brandon przedziera się przez nieprzystępne tereny. Po drodze natyka się na węża drzewnego, kajsakę – węża z rodziny grzechotników oraz mussuranę – jedynego węża, żywiącego się innymi wężami. Wreszcie po wyczerpujących poszukiwaniach Brandon staje oko w oko z żararaką.

Odcinek 7: Nocne małpy, 20 października, godz. 20:00
(ang. Night Monkeys)
W głębi peruwiańskiej dżungli Brandon spotyka się z Ricardo Sanchezem, który specjalizuje się w badaniu ponocnic, bardzo rzadkiego gatunku małp szerokonosych. Ricardo prowadzi Brandona na platformę na szczycie drzewa, gdzie mogą mieć sporą szansę na zaobserwowanie ponocnic. Gdy nie udaje się im dostrzec ani jednej z tych małp, Brandon i jego ekipa wsiadają na łódź, którą płyną w górę rzeki na plantację, gdzie małpy lubią się gromadzić. Wreszcie Brandon, posługujący się kamerą noktowizyjną odnajduje ponocnice wysoko wśród drzew.

Odcinek 8: Nocny kojot, 27 października, godz. 20:00
(ang. Night Coyote)
Brandon przybywa na pustynię Sonoran, gdzie spotyka się z przewodnikiem Johnem Gunnem.  John zabiera Brandona do wyschniętego koryta rzeki, zwanego Cave Creek. Tam zostawia Brandona, który odnajduje rozmaite pustynne stworzenia. Wreszcie natyka w błocie na ślady kojota i już wie, że odnalazł to, czego szukał. Ustawia sobie punkt obserwacyjny wysoko ponad korytem rzeki i czeka do późnej nocy, kiedy pojawia się szybko przemierzający zarośla kojot. Ekipie udaje się sfilmować jego poczynania.

Odcinek 9: Kałamarnica, 3 listopada, godz. 20:00
(ang. Squid)
Brandon McMillan spotyka się z badaczem kałamarnic Scottem Cassellem, z którym planuje zanurkować nocą, by zobaczyć niebezpieczną kałamarnicę Humboldta. Podczas pierwszego zejścia pod wodę Brandon i Scott łapią dużą kałamarnicę, lecz Brandon musi się wynurzyć, gdy kończy mu się powietrze. Kolejnej nocy zaczajają się pod łodziami rybackimi, które nęcą kałamarnice. Wkrótce na własnej skórze doświadczają gorączki łowieckiej kałamarnic. Te dzikie zwierzęta atakują kamerzystę, lecz ostatecznie wszystkim udaje się bezpiecznie wrócić na łódź.

Odcinek 10: Rekiny, 10 listopada, godz. 20:00
(ang. Sharks)
Brandon wsiada na pokład łodzi i rusza w rejon Trójkąta Bermudzkiego, którego tajemnicze wody goszczą dużą liczbę różnych gatunków rekinów. W drodze na Tiger Beach, obszar słynący z występowania żarłaczy tygrysich i żółtych, Eli i Brandon nurkują w ślad za delfinami tropikalnymi i nieszczęśliwie natykają się na kostkowce. Po ryzykownym nocnym zejściu pod wodę w klatce Brandon i Eli nurkują na spotkanie z groźnymi żarłaczami żółtymi.

Odcinek 11: Hipopotamy, 17 listopada, godz. 20:00
(ang. Hippos)
Brandon chce lepiej poznać agresywne nocne zachowania zwierzęcia, które przez większość ludzi jest uważane za kompletnie nieszkodliwe – hipopotama. Gdy prowadzony przez przewodnika idzie śladem hipopotamów do pobliskiej rzeki, uświadamia sobie, że należą one do najbardziej niebezpiecznych zwierząt Kenii. Po przybyciu na miejsce Brandon dostrzega samotnego małego hipopotama. Niestety samochód Brandona stanął pomiędzy młodym a jego opiekuńczą matką. Po chwili napięcia obojgu udaje się dostać do wody i dołączyć do reszty stada.

Odcinek 12: Lwy, 24 listopada, godz. 20:00
(ang. Lions)
Brandon McMillan wyrusza na nocną wyprawę w Kenii, by obserwować stado polujących lwów. Z pomocą masajskiego przewodnika dociera do samca, znajdującego się na obrzeżach swojego terytorium i wołającego pobliskie stado. Kamera noktowizyjna wychwytuje słonie i żyrafy, gdy wreszcie Brandon dociera do stada lwów, pożerających świeżą zdobycz. Wkrótce jednak sytuacja staje się niewesoła, kiedy samochód ekipy grzęźnie w błocie. Podczas gdy głodne drapieżniki okrążają ekipę, samochód udaje się wyciągnąć z błota, a Brandon, który był świadkiem siły lwów podczas nocnego polowania, wychodzi z opresji cały i zdrowy.

Odcinek 13: Lamparty, 1 grudnia, godz. 20:00
(ang. Leopards)
Brandon McMillan wyrusza nocą w trawiaste rejony Kenii, gdzie chce zaobserwować jedną z najrzadszych scen w przyrodzie: lamparta, chroniącego swoją zdobycz. Z pomocą lokalnego przewodnika Brandon wkrótce znajduje wypatroszoną zebrę, zawieszoną na gałęzi drzewa. Pewien bliskiej obecności lampartów, odnajduje ich ślady na pobliskim brzegu i rusza dalej, mijając po drodze stado zdenerwowanych pawianów, aż w końcu natyka się na świeżo upolowaną, zwisającą z akacji im palę – pospolity gatunek antylop. Stado agresywnych bawołów afrykańskich zostaje przepłoszone przez powracającego lamparta. Brandon obserwuje, jak ten potężny kot pochłania swoją zdobycz pod osłoną drzewa.

Odcinek 14: Wędrówka, 8 grudnia, godz. 20:00
(ang. Migration)
Brandon przyjeżdża do Afryki, aby na własne oczy obejrzeć Wielką Migrację oraz przyjrzeć się, jak stada antylop przeżywają noc. Moses Ole Siulelle jest przewodnikiem Brandona i zabiera go na sawannę na spotkanie ze stadem antylop. Wkrótce natykają się na grupę lwów ze zdobyczą. Umieszczają w ich pobliżu kamerę, którą lwy zaraz niszczą. Brandon i Moses ruszają więc dalej. Natykają się na watahę hien otaczających duże stado antylop i obserwują, jak stado broni jedno ze swoich młodych przed pożarciem.

Odcinek 15: Hieny, 15 grudnia, godz. 20:00
(ang. Hyenas)
Brandon McMillan podróżuje przez kenijską sawannę, aby zetknąć się oko w oko z hienami. Kate Shaw, jego przewodniczka i ekspert, wskazuje mu położenie nory hien. Zanim jednak mają szansę ją zbadać, zostają otoczeni przez hieny i zmuszeni do odwrotu. Po ustawieniu mikrofonu kierunkowego są w stanie określić dokładne miejsce przebywania watahy i wyruszają na jej spotkanie. Szybko natykają się na hieny, goniące stado antylop. Hieny nie potrzebują wiele czasu, by odłączyć od reszty młodą antylopę i ją pożreć.

Odcinek 16: Nosorożce, 22 grudnia, godz. 20:00
(ang. Rhinos)
Brandon przebywa w Afryce, aby zobaczyć zagrożone wyginięciem czarne nosorożce. Jego przewodnik, Felix Patten, jest badaczem tych zwierząt. Obaj ruszają w głąb sawanny i natykają się na stado bawołów afrykańskich i białego nosorożca. Choć białe nosorożce są częściej spotykane od czarnych, pozostają jednak gatunkiem zagrożonym, więc spotkanie z jednym z nich jest prawdziwą gratką. Wreszcie podczas ostatniej nocy przed wyjazdem Brandon odnajduje samotnego czarnego nosorożca i stara się do niego podkraść. Jego wysiłki kończą się tym, że z trudem udaje mu się uciec przed rogami rozzłoszczonego nosorożca. Przyznaje, że to doświadczenie sprawiło, iż nabrał większego szacunku do tego krewkiego zwierzęcia.

Odcinek 17: Bawół, 29 grudnia, godz. 20:00
(ang. Buffalo)
Brandon, mając nadzieję zaobserwować zachowania obronne stada bawołów, wyrusza w głąb sawanny w Kenii. W przetrząsaniu równin i poszukiwaniu śladów stad pomaga mu badacz bawołów i przewodnik safari Andrew Nightingale. Gdy natrafiają na grupę pasących się bawołów, Brandon śledzi ich poczynania i wreszcie udaje mu się zobaczyć, jak wśród nocnych ciemności zwierzęta te odpierają atak drapieżcy.

Odcinek 18: Żyrafa, 5 stycznia, godz. 20:00
(ang. Giraffe)
Rzadko widuje się nocne zwyczaje majestatycznej żyrafy. Brandon wyrusza, aby zlokalizować te gigantyczne zwierzęta i obserwować, jak udaje się im przeżyć w nocnych godzinach, kiedy aż roi się od niebezpiecznych drapieżników. W zlokalizowaniu stada pomaga mu nie tylko lokalny przewodnik, ale też nieco zaawansowanej techniki. Już wkrótce napotyka na dwa samce, ścierające się o dominację nad stadem. Znajdujący się w pobliżu lew zachowuje się tak, jakby zamierzał wykraść młodą żyrafę. Rozpoczyna się pogoń, w czasie której żyrafy usiłują uciec przed ścigającymi je myśliwymi. Brandon podąża tuż za zwierzętami.

Odcinek 19: Słonie, 12 stycznia, godz. 20:00
(ang. Elephants)
Brandon zapuszcza się w trawiaste obszary Kenii, aby badać zachowania afrykańskich słoni po zapadnięciu zmroku – w czasie, gdy wszędzie aż roi się od drapieżców, a młode muszą być chronione za wszelką cenę. Po drodze Brandon i jego przewodnik natykają się na rzadko spotykane likaony, jedne z najtrudniej uchwytnych nocnych zwierząt. Następnie spotykają grupkę samców słoni i wreszcie docierają do dużego stada. Podglądają relacje matki z młodym, aż zostają zmuszeni do odwrotu przez agresywne słonie.

Odcinek 20: Żmija sykliwa, 19 stycznia, godz. 20:00
(ang. Puff Adder)
Brandon przybywa do laboratorium Royjana Taylora, kenijskiego herpetologa, który bada żmije sykliwe i uzyskuje od nich jad. Brandon chce pomóc Taylorowi w badaniach, obaj więc wyruszają do jaskini Jimba, gdzie żyją żmije sykliwe. Znajdują tam jednak tylko nietoperze i pytona, ale ani jednej żmii. Ruszają na piechotę do miasta Gede Ruins, na którego obrzeżach spotykają żmiję. Ostrożnie zabierają ją z powrotem do laboratorium, gdzie ściągają od niej jad, z którego później powstanie ratująca życie surowica.


Gdy zapada zmrok


Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii