Światowy Dzień Zwierząt


Światowy Dzień Zwierząt: artykuł nr 5076

2007-10-04 12:35:44 Zoologia

Jednej czwartej wszystkich gatunków ssaków, jednej ósmej ptaków i aż jednej trzeciej płazów grozi całkowite wymarcie - alarmuje WWF. "Każdego roku bezpowrotnie tracimy coraz większą część bogactwa przyrodniczego świata. Do czerwonej listy Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) 2007 dodano aż 200 nowych, zagrożonych gatunków" - poinformowała organizacja w liście przesłanym w środę PAP.

Głównym zagrożeniem dla przetrwania jednej trzeciej gatunków ssaków i ptaków jest według IUCN ich nadmierna eksploatacja. WWF wyjaśnia, że w praktyce jest to najczęściej nielegalne lub niekontrolowane odławianie zwierząt na handel lub zabijanie dla ich części, z których wytwarzane są rozmaite przedmioty. Zdaniem organizacji, międzynarodowy nielegalny handel żywymi zwierzętami oraz wyrobami z nich wykonanymi zagraża przetrwaniu ponad 5 tys. gatunków zwierząt na całym świecie.

WWF zwraca uwagę, że ten problem dotyczy także Polski. Oprócz żywych okazów, Polacy kupują i przewożą dziesiątki kilogramów nielegalnego kawioru z ryb jesiotrowatych, których dzikie populacje są na krawędzi wymarcia. Wciąż trafiają do naszego kraju tysiące pamiątek turystycznych wykonanych z zagrożonych gatunków, np. popielniczki z łap goryli, stojaki na parasole z nóg słonia, czy tabletki na potencję z tygrysa.

WWF przypomina, że przewożenie przez granicę, sprzedaż i kupno zagrożonych gatunków zwierząt lub przedmiotów z nich wykonanych bez odpowiednich zezwoleń jest przestępstwem.

Wraz z innymi organizacjami i instytucjami zrzeszonymi w Grupie Roboczej ds. Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) WWF opracował i przekazał rekomendacje prawne, które mają rozwiązać tę sytuację. "Mamy nadzieję, że zostaną one wykorzystane w najbliższej przyszłości do wprowadzenia zmian w ustawie o ochronie przyrody. Bez nich zaangażowanie służb policyjnych i celnych nie przyniesienie długofalowej poprawy sytuacji" - napisali przedstawiciele WWF.

Z okazji Światowego Dnia Zwierząt WWF apeluje do ministerstwa środowiska (organ administracyjny Konwencji Waszyngtońskiej w Polsce) "o odpowiedzialne działanie, świadome decyzje i szacunek dla przyrody".

"Apelujemy jednak przede wszystkim do zwykłych ludzi. Światowy Dzień Zwierząt jest po to, aby każdy z nas zrozumiał, że może chronić zagrożone gatunki na własną rękę. Bez dobrej woli i świadomości ludzi żadne rozwiązania prawne czy patrole policji nie uratują ginącej przyrody. Każdy z nas ratuje świat przyrody odmawiając udziału w nielegalnym handlu ginącymi gatunkami zwierząt" - napisano w liście.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii