"Konstytucyjny" platan w Dobrzycy jest w doskonałej formie


"Konstytucyjny" platan w Dobrzycy jest w doskonałej formie: artykuł nr 635

2005-05-04 20:30:22 Botanika

Dobrym zdrowiem cieszy się ogromny platan w Dobrzycy (woj. wielkopolskie), zwany powszechnie "konstytucyjnym" - mówi wieloletni opiekun platana, dendrolog Jan Klauza z pobliskiego Pleszewa. Historycy twierdzą, że platan został posadzony ponad 200 lat temu - dla uczczenia Konstytucji 3 Maja - przez jej współtwórcę, generała Augustyna Gorzeńskiego. Zdaniem Klauzy, dobrzycki platan jest w tak dobrej kondycji, że pożyje jeszcze co najmniej 200 lat.

Drzewo rosnące przed pałacem w Dobrzycy należy do największych platanów klonolistnych w Europie. Ma 29 metrów wysokości. Dzięki potężnej, 36-metrowej średnicy korony i stosunkowo krótkiemu pniowi przypomina ogromny bukiet kwiatów.

Okaz, który wcale nie należy do "staruszków" (platany mogą żyć nawet 400 lat), czasem jest atakowany przez grzyb gnomoniaplatani. Drzewo musi być wtedy poddawane specjalnej kuracji. W tym roku nie była ona jednak potrzebna.

Gnomoniaplatani powoduje ogromne spustoszenia, z obumieraniem obrzeży liści. Dendrolodzy nawiercają wówczas otwory w głównym korzeniu platana i wprowadzają w nie implanty z lekiem. Po trzech tygodniach od zabiegu następuje zahamowanie choroby.

W otoczeniu pałacu nie brakuje innych sędziwych okazów. Rośnie tam m.in. 206-letni jesion wyniosły oraz 312-letni klon polny. Ten ostatni mierzy 20 metrów wysokości i ma w obwodzie 451 cm. ZAK

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce 5 maja 2005

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki