Polacy nie mają wielkich wymagań co do życia seksualnego


Polacy nie mają wielkich wymagań co do życia seksualnego: artykuł nr 5080

2007-10-06 12:20:17 Ciekawostki

Polacy nie mają zbyt wielkich wymagań co do swojego życia seksualnego - uważa prof. Zbigniew Lew-Starowicz. Mimo że 46 proc. polskich kobiet i 37 proc. mężczyzn ma różne problemy z seksem, 75 proc. Polaków deklaruje zadowolenie ze swego życia seksualnego - powiedział seksuolog. Prof. Lew-Starowicz wziął udział w debacie eksperckiej "Zdrowie seksualne. Luksus czy konieczność?", którą zorganizowano w Warszawie.

Jak tłumaczył, chodzi o badania prowadzone wśród Polaków w wieku od 18 do 65 lat. Co trzeci mężczyzna w Polsce ma przedwczesne wytryski, co piąty - osłabiony popęd seksualny; spośród tych ludzi leczy się co dziesiąty - wyliczał prof. Lew -Starowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej (PTMS).

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez PTMS wynika, że problemy z erekcją ma 2,6 miliona polskich mężczyzn - poinformował inny seksuolog, wiceprezes PTMS dr Andrzej Depko.

Dr Depko powiedział, że na temat problemów seksualnych w swoim związku rozmawia w Polsce zaledwie co trzecia para. Tymczasem takie rozmowy są bardzo ważne; gdy mężczyzna z jakichś powodów - np. kłopotów z erekcją - unika seksu, kobieta może zacząć myśleć, że on jej już nie kocha, co doprowadzi do kryzysu w związku tych dwojga - ostrzegł seksuolog.

Prof. Lew-Starowicz zaznaczył, że na zdrowie seksualne nie składa się wyłącznie brak chorób obniżających sprawność seksualną, ale także satysfakcja z seksu i udane relacje emocjonalne z partnerem.

"Brak zdrowia seksualnego to nie tylko problem jednostki - dodał profesor. - Wyobraźmy sobie mężczyznę, który od dziesięciu lat ma kłopoty ze sprawnością seksualną i się nie leczy. Jaki on może mieć stosunek do kobiet? Jego samopoczucie przekłada się ponadto na atmosferę w jego pracy, na sposób prowadzenia samochodu...".

W debacie wzięli także udział: urolog prof. Andrzej Borkowski z Akademii Medycznej w Warszawie, kardiolog prof. Ryszard Piotrowicz z Instytutu Kardiologii w Aninie, specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii dr Krzysztof Dęmbe z Akademii Medycznej w Warszawie oraz specjalista rehabilitacji medycznej dr Piotr Tederko z Centrum Rehabilitacji im. M. Weissa w Konstancinie.

Lekarze podkreślali, że Polacy wciąż wstydzą się mówić o swoich problemach z seksem - nie tylko swoim partnerom, lecz również lekarzom. Do lekarzy zwracają się późno, gdy problemy z ich sprawnością seksualną trwają już od dawna. Tymczasem zaburzenia wywołujące kłopoty z seksem można przecież leczyć.

Problemy z erekcją mogą być efektem różnych chorób, np. miażdżycy, cukrzycy, depresji - dodali specjaliści.

PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek