Pierwsze w tym roku bociany


Pierwsze w tym roku bociany: artykuł nr 5508

2008-03-07 16:07:39 Zoologia

Do Lubuskiego przyleciały pierwsze w tym roku bociany białe. Jedną z par tych ptaków można zaobserwować na gnieździe w Świerkocinie niedaleko Gorzowa. Inny bocian na krótko odwiedził wieś Kłopot. Jak powiedział przyrodnik z Krzesińskiego Parku Krajobrazowego Adam Sobolewski, obecność bocianów na początku marca jest możliwa, z uwagi na łagodną zimę.

Zdarza się, że niektóre, szczególnie słabsze ptaki znajdują schronienie u ludzi i nie odlatują, jednak mieszkańcy Świerkocina są przekonani, że ich skrzydlaci goście przylecieli z "ciepłych krajów".

"Najprawdopodobniej jako pierwsze do zachodniej Polski dotarły bociany, które zimowały na południu Europy. Na dniach możemy się także spodziewać ich pobratymców, którzy spędzali zimę w Afryce - czyli większości pochodzących z naszego kraju bocianów białych" - powiedział PAP Sobolewski.

Jak dodał, przez minione cztery lata w Kłopocie bociany zjawiały się za każdym razem tego samego dnia - 24 marca. W tym roku przez kilka dni jeden bocian był widziany w Kłopocie już 20 lutego, czyli ponad miesiąc wcześniej.

"Tym samym popsuł nam trochę statystykę" - dodał z żartem Sobolewski.

Zgodnie z przekazami ludowymi bociany powinny przylecieć z ciepłych krajów 19 marca, o czym przypominają liczne przysłowia np. "Na Świętego Józefa bocianów pełna strzecha" czy też "Gdy bocian na święty Józef przybędzie, to śniegu już nie będzie".

Zdaniem przyrodnika, łagodna zima jakiej doświadczamy w tym roku może spowodować, że bociany wrócą do Polski nieco szybciej, czego dowodem mogą być ptaki obserwowane w Świerkocinie czy też w Kłopocie.

W drugiej z tych miejscowości są one wielce pożądane. Od 2003 roku w Kłopocie działa jedyne w Polsce Muzeum Bociana Białego. Wieś ta znajduje się na terenie Krzesińskiego Parku Krajobrazowego w dolinie Odry; obecnie w jest w niej ponad 30 gniazd tych ptaków.

W tamtejszym muzeum można zobaczyć wystawę poświęconą bocianowi i wyruszyć na wycieczkę ścieżką edukacyjną. Znajduje się tam również miejsce edukacji dla dzieci i młodzieży oraz baza noclegowa z polem namiotowym.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii